Ocena brak

Banan

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Roślina ta jest uprawiana od bardzo dawna.Na teren imperium rzymskiego sprowadzili ją powracający z tropików legioniści, co świadczy o rozległości wpływów rzymskich. Roślinę tę nazwano imieniem Antoniusa Musy, lekarza Oktawiana Augusta - pierwszego cesarza rzymskiego (62-14 p.n.e.). Banan należy do rodziny Musaceae, zawierającej ok. 40 gatunków roślin tropikalnych. Proporcje bananowatych są wręcz posągowe, przez co rośliny te nadają się do przestronnych wnętrz. Choć istnieje karłowata odmiana 'Dwarf Cavendish', to także ona osiąga 2 m wysokości. Częściej niż inne odmiany wydaje owoce. Kwiaty o barwie brudnożółtej z dodatkiem purpury są otoczone czerwonawymi przykwiatkami i rosną na zwisającej łodydze. Gdy zwiędną, liście przykwiatowe opadają i pojawiają się wygięte w górę owoce. Liście mają metr długości.

W zimie nie powinno być chłodniej niż 18°C. Letnie upały nie przeszkadzają roślinie, lecz przy temperaturach powyżej 21°C wymaga ona dobrej wentylacji.

Roślina toleruje zarówno pełne słońce jak i częściowy cień. Intensywne światło słoneczne w środku lata może poparzyć młodsze liście. Zapewnijmy im wtedy cień.

Dojrzała raślina potrzebuje dużych ilości wody przez cały okres wzrostu. Podlewamy obficie wtedy, gdy górne 4 cm ziemi jest już suche. Sprawdzajmy jednak wilgotność podłoża głębiej, gdyż te niższe warstwy powinny pozostać stale wilgotne.

Stawiamy donicą na tacy z kulkami magazynującymi wilgoć, dbając, by zawsze była tam woda. Wycieramy wytwarzający się szlam. W ciepłe dni, w okresie wzrostu, często zraszamy liście, pamiętając, by wyschły, zanim wystawimy roślinę na słońce.

Nawozimy co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu zwykłym nawozem rozcieńczonym na pół, jeśli roślina staje się zbyt duża.

Wymieniamy tylko górną warstwę podłoża większym roślinom. Usuwamy 4 cm ziemi i wsypujemy świeżą. Inne rośliny przesadzamy na wiosnę. Młode rośliny warto przesadzać dwa razy do roku. Stosować gliniastą ziemię kompostową z dodatkiem humusu. Używamy standaryzowanego nawozu zwierzęcego lub sterylnego kompostu.

Choć liście mogą wyglądać solidnie, są delikatne i łatwo się rozszczepiają wskutek urazu lub braku wilgotności. Czyścimy liście, delikatnie przecierając ich powierzchnie wilgotną szmatką. Podtrzymujemy je w tym czasie od dołu. Nie nabłyszczamy ich!

COŚ JEST ŹLE

1) Brzegi liści brązowieją i schną. Ziemia i powietrze zbyt suche. Zwiększ podlewanie i wilgotność powietrza.

2) Plamy gnilne na łodydze lub pniu. Nadmiar wody i/lub zraszanie w okresie niskiej temperatury. Opyl siarką i podnieś temperaturę jednocześnie zmniejszając podlewanie.

3) Nie pojawiają się nowe przyrosty wiosną. Ziemia wyjałowiona. Przesadź lub regularnie dokarmiaj.

4) Liście porozrywane i poszarpane. Uszkodzenia spowodowane potrąceniem lub podlewaniem silnym strumieniem po liściach. Przestaw roślinę w miejsce, gdzie nie będzie potrącana. Stare liście utnij, wkrótce wyrosną nowe.

5) Białe, wełniste punkty, zwłaszcza w kątach starszych liści. Wełnowce. Usuń je pojedynczo tamponem z denaturatem lub opryskaj malationem albo insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce - Podobna do waty substancja w kątach liści wskazuje na obecność wełnowców, Usuwamy je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym. 

Przędziorki - Delikatna pajęczyna na spodzie liści to znak, że ten szkodnik żeryje na roślinie. Stosujemy standardowy insektycyd, lecz usuwamy i palimy roślinę, jeśli atak jest poważny. 

Brak nowego przyrostu - wiosna to znak, że roślina potrzebuje nawozu. Należy wtedy przesadzić lub wymienić górną warstwę podłoża. Nawóz podać za sześć tygodni.

Podobne prace

Do góry