Ocena brak

Bambus pospolity

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Hodując w domu tę roślinę o pełnym gracji pokroju, trzeba pamiętać, iż w naturalnym środowisku (wschodnich i zachodnich Indiach, tropikach Afryki oraz środkowej i południowej Ameryce), Bambusa vulgaris może osiągnąć nawet 15 m wysokości. Jednak w doniczce maksymalna wysokość tego wiecznie zielonego drzewa to około 1,5 m. Jeśli uważnie przyjrzeć się zdjęciu, dobrze widać, że przedstawiony okaz jest właściwie ukorzenionym fragmentem dojrzałej rośliny, uzyskanym - podobnie jak dracena - z części pnia, W rzeczywistości to atrakcyjne, lekkie listowie to jedynie boczne pędy. W miarę wzrostu z rozłogowych korzeni wystrzelą w górę bambusowe pędy, czyli zdrewniałe łodygi. Będą one przypominały wyglądem pień, z którego uzyskano widoczny na zdjęciu okaz. Tę imponującą roślinę liściastą można wykorzystać jako atrakcyjną, choć krótkotrwałą ozdobę domu.

W zimowe miesiące minimalna temperatura uprawy bambusa wynosi 10°C. Ta tropikalna roślina wytrzyma wysokie temperatury, ale rosnąc w doniczce, dłużej utrzyma się w chłodzie. W lecie, najlepsze jest maksymalnie 20°C.

Bambus preferuje jasne światło. Toleruje pełne nasłonecznienie, ale latem należy zapewnić liściom jakąś ochronę przed silnym słońcem w samo południe.

Ta tropikalna roślina powinna mieć wilgotną ziemię. Jeśli w zimie temperatury spadną, zmniejszamy ilość podawanej wody.

Latem bambus należy codziennie zraszać. Dopóki liście nie wyschną, nie wolno wystawiać tej rośliny na słońce.

W okresie wzrostu nawozimy roślinę co miesiąc, standaryzowanym nawozem.

Bambus o przerośniętych korzeniach wymaga przesadzenia. Sadzimy w doniczce o rozmiar większej, starając się nie uszkodzić wrażliwych pędów bocznych. Dużym okazom zapewnimy stabilność, sadząc je w glinianej doniczce z podłożem gliniastym.

Niestety, sadzonki uzyskane ze zdrewniałej łodygi bambusa raczej nie ukorzenią się w domu. Kiedy więc roślina zbytnio wyrośnie i będzie za duża do domu, trzeba ją usunąć.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żółte, opadające liście to efekt nadmiernego podlewania. Podłoże powinno być wilgotne,lecz nie przesiąknięte wodą. 

Przędziorka odstraszymy, zwiększając poziom wilgoci. Najskuteczniejsze jest zraszanie dolnych powierzchni liści. Niewiele insektycydów dostępnych na rynku skutecznie zwalcza przędziorki, więc poważnie chore rośliny należy spalić.

Podobne prace

Do góry