Ocena brak

Bakterie świecące

Autor /Sergiusz Dodano /05.10.2011

Środowisko życia

Bakterie świecące można wyizolować z wody morskiej. Oto sposób izolacji bakterii świecących z ryb morskich :

Ciało ryby morskiej zanurzyć częściowo w roztworze soli i umieścić w lodówce w temperaturze 4 - 6 °C. Po pewnym czasie na powierzchni ciała ryby wyrosną kolonie bakterii świecących, które można następnie wyizolować i otrzymać czyste kultury.

(na podstawie książki H. G. Schlegera "Mikrobiologia ogólna")

Muszę się przyznać, że nie stosowałem jeszcze tej metody i nie mam pojęcia czy rzeczywiście jest skuteczna.

Niektóre bakterie świecące żyją w symbiozie z pewnymi organizmami morskimi zasiedlając narządy świetlne tych zwierząt. Taką "zapożyczoną" zdolnością świecenia charakteryzuje się wiele gatunków ryb głębinowych i mątw.

Bakterie świecące potrafią jednak także rozwijać się w bardziej niezwykłych miejscach powodując zdziwienie a nawet lęk ludzi...

Pewien mieszkaniec Kanady stracił apetyt widząc, że mięso, które właśnie zamierzał spożyć na kolację świeci w ciemności. Po badaniach okazało się, że w mięsie rozwinął się szczep bakterii świecących. Co ciekawe, człowiek ten przyznał, iż kilka godzin wcześniej zjadł już spory kawałek (w świetle dziennym świecenie bakterii było niewidoczne) i nie odczuwał z tego powodu żadnych dolegliwości ani nie zauważył żadnych zmian smaku.

Naturalnym podłożem wzbogaconym są dla bakterii morskich martwe ryby. W sprzyjających warunkach bakterie te wyrastają na powierzchni ciała martwej ryby powodując jej świecenie.

Co najmniej jeden gatunek świecących bakterii potrafi rozwijać się w zainfekowanych ranach.

Zaniepokojenie i zdziwienie pasażerów statków budzi czasami tajemnicze zielone światło pojawiające się przy.... spłukiwaniu toalet. Przyczyną tego zjawiska są bakterie świecące, które rozwijają się w wodzie używanej do tego celu - na statkach do tego celu wykorzystuje się zwykle wodę morską.

Morfologia i fizjologia

Bakterie świecące cechami morfologicznymi oraz fizjologicznymi przypominają bakterie jelitowe.

Kształt komórek bakterii świecących można zaobserwować w zwykłym mikroskopie świetlnym. Aby lepiej uwidocznić komórki bakteryjne stosuje się szereg metod barwienia. W przypadku bakterii świecących zastosowałem dwie metody barwienia - metodę Grama i metodę barwienia negatywnego.

Podobne prace

Do góry