Ocena brak

BAGRATION Piotr Iwanowicz (1765 - 12 IX 1812)

Autor /Machabeusz123 Dodano /06.06.2013

Gen. ros. Ur. w Kizlarze, w Dagestanie, spokrewniony z gruzińską rodziną królewską Bagratydów. Obdarzony talentem wojskowym, 1782 rozpoczął służbę w amiii ros. Brał udział w kampanii 1792 przeciwko Polsce i w tłumieniu powstania kościuszkowskiego. Zwrócił na siebie uwagę Suworowa i stał się jednym z jego ulubieńców.

Nie miał wprawdzie wykształcenia, nie znał żadnego obcego języka, nie przeczytał żadnej książki, nie był nawet w stanie poprawnie napisać raportu, ale dzięki niezwykłej energii i żywotności znosił mężnie trudy prostych żoł., za co był przez nich uwielbiany. Wziął udział we wszystkich kampaniach Rosji przeciwko rewolucyjnej Francji i Napoleonowi. Odznaczył się w wyprawie Suworowa do Italii i Szwajcarii, dzielnie walczył nad Addą i Trebbią.

1805 dowodził korpusem w armii Kutuzowa i z 6 tys. grenadierów potrafił powstrzymać pod Hol-labrunn 30 tys. Francuzów. Pod Austerlitz dowodził prawym skrzydłem, walczącym na drodze oło-munieckiej. 1807 bił się pod Pruską Iławą, Lidzbarkiem i Frydlandem. Potem stanął na czele armii blokującej Wyspy Alandzkie, które na mocy konwencji z Fredrikshamn (17 IX 1809) Szwecja odstąpiła Rosji. W wojnie 1809 z Turcją walczył pod Silistrą i zmusił paszę Pechliwana do cofnięcia się za Dunaj.

W 1812 dowodził 2 Armią Zachodnią. Wycofał się zręcznie znad granicy, unikając dwukrotnie okrążenia, przy czym zadał Francuzom dotkliwe ciosy pod Mirem i Romanowem. Po starciu z Davoutem pod Mohylewem połączył się z Bar-clayem de Tolly pod Smoleńskiem. Pod Możaj-skiem dowodził centrum ros. ugrupowania, tu został śmiertelnie ranny - pocisk armatni zmiażdżył mu nogę. Wyniesiony na tyły i przewieziony do posiadłości Sinaja, gdzie zm.

Do góry