Ocena brak

Badania radiologiczne

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Obejmują one: urografię dożylną, cystouretrografię mikcyjną, angiografię i tomografię komputerową.

Urografia dożylna. Wobec rozwoju badań ułtrasonograficznych i nowszych metod radiologicznych wskazania do wykonywania urografii uległy znacznym ograniczeniom. Jednak nadał, szczególnie przed zabiegami operacyjnymi obejmującymi układ moczowy, istnieje konieczność weryfikacji jego stanu morfologicznego i czynnościowego. Badanie wykonuje się po dobrym nawodnieniu chorego, na czczo. U małych dzieci wskazane jest przygotowanie chorego przez usunięcie z przewodu pokarmowego nadmiaru gazów, które utrudniają czasem ocenę nerek.

Cystoureterografia mikcyjna. Jest badaniem, które wykonuje się przede wszystkim w celu oceny morfologii pęcherza moczowego i dróg wyprowadzających mocz. Pozwala na rozpoznanie odpływów pęcherzowo-moczowodo-wych, stanowiących jedną z częstszych wad układu moczowego u dzieci. Ponadto dostarcza pewnych informacji dotyczących funkcji gromadzenia moczu i opróżniania pęcherza moczowego. Wskazania do jej wykonania obejmują zakażenia uldadu moczowego, wady rozwojowe kręgosłupa i zewnętrznych narządów płciowych oraz obecność odpływów pęcherzowo-moczowodowych u rodzeństwa. Przygotowanie do tego badania jest podobne jak do urografii.

Tomografia komputerowa. Tomografia komputerowa jamy.brzusznej jest to nowoczesna metoda, pozwalająca na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów przekrojów narządów i tkanek za pomocą komputerowej obróbki obrazów radiologicznych, W tomografii lampa rentgenowska porusza się ruchem okrężnym wokół badanej warstwy, a detektory, czyli odbiorniki, są umieszczone na obwodzie koła. W efekcie powstaje obraz znacznie precyzyjniejszy niż pojedyncze zdjęcia rentgenowskie. Badanie trwa od 30 do 60 min. Pacjent jest badany w pozycji leżącej za pomocą poruszającej się wokół niego głowicy. Badanie służy ocenie kształtu, struktury i wielkości narządów.

 

Podobne prace

Do góry