Ocena brak

Babka zwyczajna

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, do 30 cm wysokości, bardzo zmienna zależnie od właściwości gleby, z przyziemną rozetką liści prawie całkiem przylegającą do gleby i z krótkim, włóknistym kłączem. Blaszka szerokojajowata, całobrzega albo skąpo ząbkowana, naga albo słabo owłosiona, z 5-7 równoległymi nerwami, ogonki liściowe mniej więcej długości blaszki. Z pachwin liści wyrastają prosto wzniesione, bezlistne, obłe i skąpo owłosione łodygi kwiatonośne, podobnej długości jak liście, a także jak gęste, podłużnie walcowate szczytowe kłosy kwiatowe. Kwiaty niepozorne, małe żółtawozielone, 4-krotne, złożone z kielicha i rurkowatej korony, z czterema długimi pręcikami i górną zalążnią. Jajowata puszka zawiera zwykle 8 owalnych, kanciastych, brunat-nawych nasion. Łupina nasienna pęcznieje i ślu-zowacieje pod wpływem wilgoci, dlatego przyczepia się, na przykład do stóp ludzi i zwierząt  

Siedlisko: Często na zwięzłych, wydeptyw nych, ale także żyznych glebach, na drogach i wysypiskach.

Rozmieszczenie: Cała Europa.

Okres kwitnienia: Od czerwca do października!

Zastosowanie: Świeże, młode liście, podobnie jak babki lancetowatej, są używane jako salta lub jarzyna, suszone jako herbatka. Babka zwyczajna jest rozpowszechnionym ludowym środkiem leczniczym, działa między innymi przy ukłuciach przez owady, wrzodach i zw' chnięciach.

Uwagi ogólne: Podobna do babki zwyczajn jest babka średnia. Bardzo krótkoogonkowe liście są szerokoeliptyczne, zaostrzone, 5-9-nerwowe, bardzo długi pęd kwiato-nośny obły i gładki, znacznie dłuższy od liść' krótki, kłosowaty kwiatostan przy dojrzewaniu owoców wydłuża się przeszło dwukrotnie Zastosowanie tej rośliny jest podobne jak innych gatunków.

Podobne prace

Do góry