Ocena brak

Babia Góra

Autor /tosia Dodano /14.01.2013

Babia Góra jest najwyższym pozatatrzanskun wzniesieniem w Polsce (najwyższy wierzchołek, Diablak - 1725 m n.p.m.). Ma to swoje odbicie w występowaniu pięter krajobrazowych. Oprócz roślinności tzw. regla dolnego i górnego można tu zaobserwować piętro kosodrzewiny i łąk alpejskich, zwanych halami.

Od niepamiętnych czasów uważano ją za siedzibę przeróż­nych upiorów i wiedźm. Podobno jedna z nich, zwana Babą, uniemożliwiała chętnym wejście na szczyt. A po­nieważ Babia Góra słynęła z licznych wierzchołków, wielu śmiał­ków pragnęło je policzyć. Niestety. Baba była nieustępliwa. Pew­nego wieczoru, ujrzawszy kilku wędrowców, którzy zmuszeni do noclegu pod szczytem zasnęli wokół ogniska z głowami nakryty­mi kocami, rzekła głośno: „Przeszłam juz dwanaście wierzchoł­ków tej góry, a jeszcze czegoś tak dziwnego nie widziałam". Po czym przerażona odeszła. Usłyszał to jeden ze zdobywców, a ra­no cała grupa, zadowolona z przypadkowo zdobytej informacji, mogła wrócić do domów.
Dziś niewprawnych turystów mogą odstraszać jedynie strome podejścia. Warto jednak zadać sobie trud, bo widoki roztaczające się ze szczytu wynagradzają poświęcenie.
W celu ochrony przyrodniczych i krajobrazowych walorów na sto­kach Babiej Góry utworzono Babiogórski Park Narodowy, który ja­ko pierwszy z naszych parków górskich został umieszczony na li­ście światowych rezerwatów biosfery UNESCO.

Podobne prace

Do góry