Ocena brak

Azja - Japonia: Środowisko

Autor /Szczepan Dodano /23.09.2011

Japonia składa się z około 3000 wysp , które tworzą długi łańcuch ciągnący się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji . Największymi wyspami są:Honsiu , Hokkaido , Sikoku i Kiusiu . Na tych czterech wyspach żyje większość Japończyków , chociaż ponad połowę ich powierzchni zajmują góry i porośnięte lasami wzgórza . Liczne potoki i wodospady spadające ze stromych

stoków tworzą malownicze , niepowtarzalne krajobrazy . Ukształtowanie powierzchni spowodowało , że rolnictwo rozwinęło się jedynie na nizinach nadbrzeżnych . Są to jednocześnie jedne z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie , a takie miasta jak Tokio czy Jokohama tworzą rozległe aglomeracje Japonia odczuwa ogromny deficyt wolnych terenów , dlatego zasypuje się i osusza zatoki morskie . Wyspy są wierzchołkami ogromnego , podwodnego łańcucha górskiego , który wynurza się z wód Oceanu Spokojnego . Obszar ten jest jednym z najmłodszych ( pod względem geologicznym ) fragmentów Ziemi i bardzo niespokojnym . Częstym zjawiskiem są tu wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi , związane z przemieszczaniem się mas skalnych i magmy we wnętrzu Ziemi , które wielokrotnie powodowały ogromne zniszczenia .

Czasami podmorskie trzęsienia ziemi są przyczyną wielkich fal morskich zwanych tsunami , które zalewają wybrzeża , zatapiają statki , niszczą wszystko , co napotkają na swojej drodze . Japonia ma zróżnicowany klimat . Na północy występują chłodne lata i chłodne , śnieżne zimy . Bardziej na południu zimy są łagodniejsze , a lata ciepłe i wilgotne . Na wyspach Riukiu występuje klimat podzwrotnikowy. Jesień i wiosna są prawie w całej Japonii pogodne i słoneczne , a typowym obrazkiem dla japońskiej wsi w okresie wiosny są kwitnące wiśnie i śliwy .

Podobne prace

Do góry