Ocena brak

Azja - Japonia: Gospodarka

Autor /Szczepan Dodano /23.09.2011

Japonia jest krajem cudów gospodarczych . Jednym z nich jest sposób wykorzystywania ziemi . Dzięki nowoczesnym metodom uprawy zagospodarowane są nawet najmniejsze skrawki terenu nadające się dla celów rolniczych , z których uzyskuje się duże zbiory , herbaty , ziemniaków , owoców , rzepaku i tytoniu .

Wysokie plony są możliwe dzięki stosowaniu specjalnych odmian oraz używaniu nawozów sztucznych i środków ochrony roślin . Zastosowanie nowoczesnego sprzętu , np.: maszyn do zbioru ryżu , sprawia , że w wysoko wydajnym rolnictwie japońskim może pracować bardzo niewiele osób . Kolejnym cudem jest fakt , że ten nieduży wyspiarski kraj , pokonany w drugiej wojnie światowej , stał się jedną z największych potęg przemysłowych świata . Jest to efekt ciężkiej pracy Japończyków , jak również stosowanie nowoczesnych technologii . Japonia musi sprowadzić duże ilości ropy naftowej i innych surowców dla przemysłu , ale produkuje więcej samochodów i kolorowych telewizorów niż jakikolwiek inny kraj na świecie .

Firmy japońskie otwierają fabryki na całym świecie . Jednak ostatnio ich towary muszą konkurować z artykułami produkowanymi w innych krajach azjatyckich , takich jak np. Korea Południowa . Niektórzy ludzie uważają , że powodzenie Japonii jest wynikiem zmuszania ludzi do ciężkiej pracy , ciągłej rywalizacji , która towarzyszy życiu Japończyków od przedszkola do emerytury . Wielkie przedsiębiorstwa często wymagają od swoich pracowników wielkiej lojalności , śpiewania specjalnie napisanych hymnów na cześć przedsiębiorstw , ubierania się firmowe uniformy i wspólnego , codziennego gimnastykowania . W zamian pracodawcy organizują pracownikom czas wolny , zapewniają opiekę medyczną i mieszkania .

Podobne prace

Do góry