Ocena brak

Azalia

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Różaneczniki są pewnie najbardziej wyszukanymi roślinami kwitnącymi w zimie, które można uprawiać w pomieszczeniach. Gatunet ten pochodzi z Chin, gdzie znaleziono go po raz pierwszy w 1708 r. Rodzaj Rhododendron obejmuje ok. 500 znanych gatunków występujących w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Australii. Ich lejkowate kwiaty, których barwa waha się od białej i czerwonej do różowej lub łososiowej (mogą być także dwukolorowe), pełne lub pojedyncze, wnoszą do domu przyjemny powiew wiosny. Okres kwitnienia rozpoczyna się późną zimą, a kwiaty utrzymują się 2-4 tygodnie.

Azalia to dobry nabytek, gdyż przy odpowiedniej pielęgnacji można ją utrzymywać z roku na rok, a z każdym sezonem będzie większa i będzie rodziła więcej kwiatów, Duże okazy można przesadzić na stałe do ogrodu, jeżeli zahartują się do takich warunków. Gatunkami uprawianymi w pomieszczeniach jest Rhododendron obtusum oraz Rhododendron indica.

Aby kwiaty utrzymały się jak najdłużej, azalii należy zapewnić chłód. Najlepiej, gdy minimalna temperatura to 4°C, zaś maksymalna: 16°C. Dobre wietrzenie, bez przeciągów jest równie ważne. W lecie azalie można wystawiać na zewnątrz i wnieść do środka przed przymrozkami, Ale tutaj w okresie spoczynku też należy zapewnić im chłód.

W okresie kwitnienia azalia wymaga dobrego, rozproszonego światła. Po przekwitnięciu należy chronić ją przed bezpośrednim słońcem, nawet w ogrodzie.

Azalie podlewamy miękką, wolną od wapnia wodą. Zimą, przynajmniej raz dziennie, sprawdzajmy rośliny w okresie aktywnego wzrostu, gdyż ich system korzeniowy jest bardzo zachłanny. Przesuszoną azalię należy zanurzyć na godzinę wraz z doniczką w wiadrze z wodą, wyjąć i odsączyć. Podłoże musi być wilgotne, lecz nie przemoczone. Rośliny, które spędziły lato na zewnątrz, potrzebują okresu skąpego podlewania - od czasu wniesienia do domu, do momentu zawiązania sie pąków.

Regularnie musimy spryskiwać azalie letnią, miękką wodą, co zapobiegnie opadaniu liści i odstraszy przędziorka.

Od ustania kwitnienia aż do późnego lata dokarmiamy azalie co dwa tygodnie zwyklym nawozem dla roślin wrzosowatych, (czyli roślin lubiących kwaśną glebę). Niedawno posadzone rośliny nie wymagają nawożenia, bo świeża gleba zawiera dodatek substancji odżywczych.

Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadza się do doniczek o numer większych, tuż po przekwitnięciu, stosując mieszankę dla wrzosowatych na bazie torfu.

Ponieważ azalia należy do rodziny wrzosowatych, potrzebuje wody wolnej od wapnia. Woda zasadowa lub zawierająca wapń sprawi, że liście zżółkną, a roślina uschnie. Jeżeli woda bieżaca w domu tworzy osad na dnie czajnika, oznacza to, że zawiera ona zbyt dużo wapnia. W zamian można używać wody deszczowej, wody z lodu uzyskanego przy rozmrażaniu lodówki lub też wody destylowanej, której używa się do akumulatorów samochodowych.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście schną i opadają.Zbyt gorąco i sucho. Zraszaj miękką wodą. Podlewaj systematycznie i przenieś w chłodniejsze miejsce.

2) Kwiaty nie otwietają się.Roślina "zalana" lub znajduje się w przeciągu po podlaniu, Pozwól przeschnąć ziemi w miejscu osłoniętym od przeciągów, aż stan rośliny poprawi się. Podlewaj rzedziej.

3) Żółte cętki na liściach, na spodzie pajęczynka.Przędziorek - "czerwony pajączek". Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny.

4) Białe tunele i plamki na liściach, czasem widoczne gąsienice.Szkodnik minujący liście - kibitnik azaliaczek. Opryskaj malationem.

5) Nowe liście drobne, brak kwiatów.Wymaga nawożenia.

PRAKTYCZNA RADA

Nowe pędy Kiedy zakończy się kwitnienie, należy przyciąć wszystkie pędy o około jedną ósmą ich długości. Pobudzi to wyrastanie nowych, kwiatonośnych pędów.

Podobne prace

Do góry