Ocena brak

Aukuba japońska

Autor /Olaf555 Dodano /17.01.2012

Ojczyzną aukuby jest wschodnia i środkowa Azja. Te zimozielone krzewy mają jajowate, skórzaste, błyszczące liście. Drobne, purpurowe kwiaty, które pojawiają się w kwietniu, zebrane są w wiechy. Aukubę japońską w Polsce uprawia się w doniczce. Latem rośliny ustawiamy w zacienionej części ogrodu. Niektóre odmiany, np. 'Dombrain' mają liście nakrapiane na żółto. Atrakcyjną ozdobą aukuby są duże, szkarłatne owoce.

Niezbędnym warunkiem ich wystąpienia jest oczywiście posadzenie obok siebie osobników męskich i żeńskich, aby doszło do zapylenia. Warto pamiętać, że do zapylenia trzech krzewów żeńskich wystarczy jedna roślina męska. Krzewy sprzedawane w sklepach powinny mieć oznaczoną płeć. Od maja do sierpnia warto co dwa tygodnie zasilić akubę mieszanką nawozów mineralnych. Rośliny przesadzamy zwykle co dwa do czterech lat.

Aukubę najlepiej sadzić na przełomie września i października lub marca i kwietnia. Przez pierwsze 6 tygodni obficie podlewamy.

Aukuba dobrze czuje się w cieniu drzew. Jeśli chcemy podziwiać bogactwo jej kolorów, możemy ustawić ją na otwartej przestrzeni. Duże owoce pojawiają się na krzewie rosnącym w lekkim cieniu.

Dorosły krzew jest odporny na suszę. Nie znosi natomiast podłoża zbyt wilgotnego.

Aukuba lubi gleby przepuszczalne. Najlepiej rośnie na podłożu lekko kwaśnym lub obojętnym.

Aukuba to wytrzymały krzew, który dobrze znosi najtrudniejsze warunki naszych mieszkań, a lato może spędzić na balkonie. W zimie najlepiej przechowywać aukubę w widnej piwnicy lub inspekcie o temp. 5-6°C, ograniczając przy tym podlewanie.

Rośliny przerośnięte lub o zbyt długich pędach przycinamy w kwietniu. Stare gałęxzie możemy ścinać prawie w całości tuż przy podstawie rośliny.

Aukubę rozmnażamy z półzdrewniałych sadzonek lub z pędów wierzchołkowych. Możemy też uciąć boczne gałązki, których końce zanurzamy w hormonalnym ukorzeniaczu, a następnie wsadzamy do doniczek i przechowujemy w zimnych inspektach.

Odmiany: 

'Crotonifolia' - żółto nakrapiane liście; 

'Nana Rotundifolia' - jedna z najmniejszych odmian (wys. ok. 1m), gładkie, zielone liście, rodzi piękne owoce, może służyć jako roślina okrywowa;

'Picturata' - bardzo żywe barwy i złote plamki na liściach

Aukuba japońska nie jest narażona na ataki wielu szkodników. Największym utrapieniem ogrodników są przymrozki, które mogą powodować czernienie brzegów młodych liści.

Podobne prace

Do góry