Ocena brak

Astrofytum przystrojone

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Astrofytum, popularnie nazywane gwiazdą, to mały, okrągły kaktus, pochodzący z pustynnych obszarów Meksyku. Dojrzewając, przybiera on bardziej kolumnową formę. Gatunek A.ornatum jest sprzedawany w różnych odmianach. Większość z nich ma jednak osiem żeber i żółtawobrązowe ciernie, wyrastające z kłaczkowatych aureoli. Barwa kaktusa waha się od zielonej z kropeczkami (na zdjęciu), poprzez szarą, do białej. Przeważnie rośliny te są pokryte pasami małych, białych łusek. Otwarte, płaskie kwiaty są żółte z czerwonymi środkami. Pojawiają się zwykle latem na dobrze rozwiniętych okazach. Mogą mieć nawet do 8 cm średnicy. Nazwa kaktusa pochodzi od greckiego słowa astron, które oznacza gwiazdę. Jeśli spojrzymy na niego z góry, zobaczymy, skąd wzięło się to skojarzenie. Istnieje też kilka innych roślin, sprzedawanych pod nazwą kaktusa-gwiazdy. Więc najpierw upewnijmy się, że kupujemy właściwy okaz.

W zimie zapewniamy roślinie chłód - minimum 5°C - żeby pobudzić produkcję kwiatów następnego lata. W lecie preferowane są temperatury z zakresu od 16 do 20°C.

Ustawiamy w miejscu, jasno oświetlonym. Pełne światło okna południowego będzie zbyt silne, ale słabsze w pomieszczeniach wychodzących na pozostałe strony świata jest odpowiednie.

Astrophytum ornatum należy podlewać wodą zawierającą wapń (czyli twardą). W okresie wzrostu (marzec-październik) podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia już zupełnie wyschnie. W zimie w ogóle nie podlewamy. Przy zachowaniu zalecanych temperatur kaktus powinien przetrwać ten okres bez wody. Jeśli temperatury wzrosną, czasem trzeba podać roślinie trochę wody, żeby się nie skurczyła.

Astrofytum nie potrzebuje zwiększonej wilgotności. Niezbędne jest jej suche powietrze, zwłaszcza zimą, gdy preferuje chłodne środowisko. W chłodzie i wilgoci kaktus zacznie gnić.

Kaktus ten nie wymaga nawożenia, jeśli jest co roku przesadzany. Od maja do sierpnia można stosować nawóz dla kaktusów, zgodnie z załączona instrukcją.

Przesadzamy Astrophytum ornatum na wiosnę do przepuszczalnej ziemi gliniastej zawierającej wapń.

Ze względu na kulisty kształt roślina może gnić w miejscu zetknięcia łodygi z ziemią. Aby utrzymać wilgoć z dala od łodygi i zapobiec gniciu, podsypujemy żwir wokół nasady kaktusa.

GDY ZAUWAŻYSZ

Chemikalia Wiele kaktusów źle reaguje na insektycydy, więc stosujemy je tylko w ostateczności. 

Wełnowce to problem dotyczący tak łodyg, jak i korzeni, a wzory na tym kaktusie utrudniają wykrycie szkodników. Widoczne wełnowce można usunąć pałeczką higieniczną zanurzoną w denaturacie. Gdy pojawią się wełnowce korzeniowe, nasączamy ziemię insektycydem systemicznym. Pamiętajmy, by zawsze podlewać roślinę przed zastosowaniem tego środka. 

Gnicie Kaktus ten jest bardzo podatny na zgnilizny. Unikamy nadmiernego podlewania i utrzymujemy niską wilgotność powietrza.

Podobne prace

Do góry