Ocena brak

Aster wirginijski

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Przez wiele lat astry były niezbyt popularne, ponieważ łatwo ulegały atakowi mączniaka właściwego. Teraz hoduje się odmiany odporne na tego szkodnika (także o pokroju karłowatym). Późnym latem można już kupić kwitnące okazy. Nawet jeśli najlepszy okres ich kwitnienia minie, wciaż mają sporo ładnych liści. Wiele odmian o mniejszych rozmiarach osiąga 15-45 cm, co w przypadku astrów oznacza zwarty pokrój. Aster novi-belgii pochodzi z nowojorskiego Manhattanu, a jego nazwa łacińska nawiązuje do dawnej nazwy tych terenów - Nowa Belgia. Oprócz tradycyjnej, fioletoworóżowej(np. odm.'Schöne von Dietlikon') barwy astrów dostępne są odmiany o kwiatach purpurowych, czerwonych oraz białych (wszystkie z żółtymi środkami). Większość kwitnie wczesną jesienią, ale przygotowane rośliny można kupić już w połowie czerwca.

Ta wieloletnia, odporna na mróz roślina nie jest odpowiednia do hodowli w domu. Jeśli rośnie w pomieszczeniu, musimy zapewnić jej jak najchłodniejsze warunki i wyrzucić po przekwitnięciu. Okazy w donicach mogą przetrwać zimę na dworze na terenach o łagodnym klimacie.

Uprawiamy w słońcu lub częściowym cieniu. Jeśli aster rośnie w małej doniczce, a stanowisko jest w bezpośrednim słońcu, może cierpieć z powodu gorąca.

W okresie wzrostu astry potrzebują dużo wody. Podlewamy obficie i czekamy, aż powierzchnia ziemi wyschnie. Wtedy znowu podlewamy. Podłoże musi być wilgotne przez cały okres wegetacyjny. W zimie rośliny powinny mieć raczej sucho, chyba że rosną na rabacie w ogrodzie.

Aster novi-belgii nie wymaga dodatkowej wilgotności.

Okazy w doniczkach nawozimy co dwa tygodnie w okresie wzrostu, standaryzowanym nawozem.

Wiosną dzielimy i przesadzamy astry, używając łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej.

Wszystkie odmiany należy rozmnażać wegetatywnie, czyli przez sadzonki, albo przez podział.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączniak właściwy objawia się w postaci białego nalotu na liściach, łodygach i pąkach. Stosujemy odpowiedni środek grzybobójczy. 

Roztocz truskawkowiec żeruje na młodych liściach i pąkach. Pojawiające się liście mogą być zniekształcone, twarde i pokryte brązowymi bliznami. Kwiaty mają plamy i smugi. Mogą zwiędnąć i opaść bez rozwinięcia. Chore rośliny należy zniszczyć. 

Zniekształcenia i blizny na liściach oraz pędach, a także słaby przyrost, może wskazywać na obecność węgorka chryzantemowca. Chore okazy niszczymy.

Podobne prace

Do góry