Ocena brak

Aster nowobelgijski

Autor /Olaf555 Dodano /17.01.2012

Aster nowobelgijski jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Północnej. Występuje w pobliżu zbiorników wodnych, na dośćwilgotnych glebach. Wśród licznych odmian tego gatunku znaleźć można zarówno karłowe, wysokości 40-60 cm, jak i wysokie, dorastające do wysokości ponad 1 m. Pora kwitnienia astrów nowobelgijskich przypada na sierpień i wrzesień. Rośliny te tworzą gęste wiechowate kwiatostany, złożone z kwiatów, a właściwie koszyczków kwiatowych, o średnicy 2,5 cm. Są one barwy białej, liliowej, różowej, niebieskiej lub karminoczerwonej. Astry nowobelgijskie to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, dlatego też należy uprawiać je na bardzo żyznych glebach.

W okresie letnim trzeba pamiętać o ich regularnym obfitym i podlewaniu, bowiem bryły korzeniowe tych roślin łatwo wysychają, co w ostatecznym rezultacie sprawia, że ich kwitnienie słabnie i trwa krócej. Astry nowobelgijskie to bardzo efektowne byliny rabatowe. Bogaty asortyment odmian sprawia, że można wybrać zspośród nich niewysokie, do sadzenia na niskich rabatach czy obrzeżach rabat, a także okazałe, o wysokośći ok. 1 m, które doskonale nadają się na wysokie rabaty czy do tworzenia grup ogrodowych. Astry nowobelgijskie można też ścinać do wazonu.

Największym zagrożeniem dla astrów jest mączniak. Ryzyko zarażenia można zredukować, jeśli rośliny posadzimy na otwartej przestrzeni i dobrze zdrenowanej glebie.

Astry nowobelgijskie mają duże zapotrzebowanie pokarmowe, dlatego wymagają gleby żyznej, wzbogaconej próchnicą. Jesienią warto obłożyć kępy roślin dobrze rozłożonym obornikiem.

Rośliny trzeba systematycznie zasilać nawozem, gdyż zubożona gleba powoduje starzenie się astrów. Dodatkowo, mniej więcej co 5 lat, odmładzamy kępy roślin.

Rozmnażamy przez podział w lipcu-sierpniu.

Podobne prace

Do góry