Ocena brak

Aspidistra wyniosła

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Rodzaj Aspidistra należy do rodziny Liliaceae. Znane są 4 gatunki pochodzące z Himalajów, Chin i Japonii. W uprawie znajduje się tylko jeden, A.elatior, znaleziony po raz pierwszy w Chinach 1822 r. Znana jest jego odmiana o liściach pasiastych ('Variegata'), będącą naturalną mutacją. Białe pasy na liściach pojawiają się jednak tylko wtedy, gdy roślina rośnie w ubogiej ziemi i przyciasnej doniczce. Forma ta wymaga więcej światła niż rośliny o czysto zielonych liściach. Czerwonobrunatne, mięsiste miseczkowate kwiaty aspidistry, prawie bez szypułek, pojawiają się rzadko, tuż nad ziemią i żyją zaledwie dzień lub dwa.

Aspidistra, bardzo popularna w XIX wieku, jest idealna do ozdobnej donicy lub wysokiego kwietnika. Ta tolerancyjna roślina może stać praktycznie w każdym miejscu w domu. Zniesie brak światła, zadymione powietrze, nadmierne ciepło i zimno, przesuszenie, kurz i ogólne zaniedbanie, choć w takich warunkach nigdy nie osiągnie swych maksymalnych rozmiarów. Aspidistry są drogie, ponieważ długo rosną, nim nadają się do sprzedaży, ale dabrze wyrośnięte są niezwykle atrakcyjne. Liście tej pozbawionej łodygi rośliny, wyrastają pionowo wprost z ziemi. Ich długość może dochodzić do 75 cm, a szerokość do 10. Dojrzałe rośliny wydają małe, kremowe i purpurowe kwiaty.

Aspidistry wytrzymają temperatury tak niskie jak 7°C i tak wysokie, jak 29°C. Optymalna temperatura w nocy to 13°C.

Roślina lubi cień, ale słabe światło w pokoju z północnymi oknami jest odpowiednie. Chronimy przed bezpośrednim słońcem.

W okresie wzrostu podajemy aspidistrze dużo wody. Podłoże powinno przeschnąć, zanim znów ją podlejemy. W zimie zmniejszamy ilość podawanej wody.

Dzięki skórzastym liściom, toleruje suche powietrze. W bardzo ciepłych warunkach należy podnieść wilgotność, stawiając doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi, uważając przytym, by korzenie nie były zanurzone w wodzie. Nie stosować środków nabłyszczających.

Dojrzałe rośliny nawozimy w lecie, stosując standardowy nawóz dla liści. Świeżo posadzonych roślin nie nawozimy przez okres roku.

Na wiosnę przesadzamy rośliny, które wyrosły z doniczki, do ziemi gliniastej lub torfowej. Dodajemy piasek ogrodniczy, jeśli w ziemi nie ma materiału drenażowego.

Wiosną lub latem można rozdzielić duże rośliny. Nadają się do tego okazy, u których z kłącza wyrasta więcej niż jeden liść. Oddzielamy części rośliny dłońmi, po czym ostrym nożem przecinamy kłącze. Sadzimy od razu, żeby korzenie nie wyschły.

COŚ JEST ŹLE

1) Brunatne, oparzelinowe plamy na liściach.Przypalenie liści. Za dużo słońca. Przestaw w miejsce zacienione.

2) Liście rozszczepiają się.Przenawożenie. Nie zasilaj do końca sezonu, w następnym zaś zacznij dokarmiać od połowy zalecanej dawki.

3) Żółte plamki na liściach, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie blaszki i na ogonki liściowym.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

4) Liście odbarwiają się, na spodzie pajęczyna.Przędziorek. Zwalczamy pałeczkami nasączonymi insektycydem, ponieważ szkody wyrządzone liściastym roślinom zanikają bardzo powoli.

5) Białe wełniste plamki na spodzie liści.Wełnowce.

6) Brązowe dyski pojawiające się na spodniej stronie liści.Czerwce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry