Ocena brak

Ars nova

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Ars nova obejmuje muzyke XIV w. i poczatku XV w., głównie we Francji i w krajachsasiednich. Ars nova - to tytuł pisma teoretycznego Philippe'a de Vitry o notacji menzuralnej.

Dzis nie byłoby nam łatwo oddzielic sztuki nowej od starej, w XIV wieku rónice miedzynowymi tendencjami a dawna konwencja musiały byc due, skoro tak wyraznieprzeciwstawiano je sobie. XIV wiek: znika rycerstwo, pojawiaja sie miasta, a w nich epidemiadumy, w wyniku której wygineła wówczas jedna czwarta ludnosci Europy, scholastycznyobraz swiata zastepuje teraz mistyka, jej wpływ na muzyke jest wiekszy niby sie to wydawacmogło.

Muzyka staje sie dziedzina artystyczna, dajaca sie opanowac przez genialne jednostki o wielkim potencjale intelektualnym. Ten wiek wyznaczaja w literaturze takie postacie jakPetrarka, Dante, Boccaccio i Chaucer. Florentynczyk Giotto stawia malarstwo o całe rejonywyej ponad dotychczasowe techniki i konwencje. Kosciół ma w tym czasie swoje kłopoty,jest to epoka podziału władzy papieskiej (Awinion i Rzym), na te czasy przypada w Europie iwojna stuletnia, i wielka plaga „czarnej smierci” (1349).

W muzyce obok Francuzów wielkarole zaczynaja odgrywac Włosi [dulce slile nwvo). Najwaniejszymi przedstawicielami tegookresu sa: Guillaume de Machaut, Philippe de Vitry i Johannes de Muris we Francji. a weWłoszech: Francesco Landino, a po nim - Johannes Ciconia.

Podobne prace

Do góry