Ocena brak

Ardizja japońska

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ten gatunek ardizji, charakteryzujący się zwartym pokrojem, jest mniej znaną rośliną doniczkową. Jej pięknie ubarwione liście stanowią rekompensatę za małe i raczej niepozorne kwiaty o bardzo miłym zapachu. Pojawiają się także niewielkie, czerwone owoce, które długo się utrzymują i urozmaicają wygląd rośliny. Ardizja japońska pochodzi z Japonii oraz Chin. Ma lśniące liście o ząbkowanych brzegach. Wzdłuż żyłek na liściach mogą pojawiać się zgrubienia bakteryjne, których nie należy jednak usuwać. Roślina, której największą ozdobą są liście prezentuje się najlepiej, jeśli jest regularnie zmywana wodą. Ardizję najlepiej jest rozmnażać z sadzonek lub nasion, utrzymując stałą temperaturę podłoża w granicach 22-25°C.

W zimie musimy zapewnić ardizji minimum 12°C. W lecie utrzymujemy jak najlepszą wentylację, by nadmierne upały nie nadwyrężyły zdrowia rośliny. Jest to szczególnie ważne w okresie kwitnienia.

Najlepsze jest stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Jednak w lecie osłaniamy ardizję przed gorącymi promieniami słońca.

W okresie wzrostu podłoże powinno być stale wilgotne. Podlewamy obficie letnią wodą i podajemy ją ponownie, gdy tylko zacznie przesychać powierzchnia podłoża. W zimie podlewamy tylko wtedy, gdy podłoże wyschnie na głębokość 1 cm.

Roślinie tej służy codzienne zraszanie z wyjątkiem okresu kwitnienia, a także wtedy, gdy temperatury spadną poniżej 15°C.

W okresie wzrostu Ardisia japonica 'Marginata' powinna być odżywiana co dwa tygodnie. Stosujemy nawóz uniwersalny.

Przesadzamy na wiosnę, do ziemi doniczkowej dobrej jakości. Wybujałe okazy mocno przycinamy w lutym, przesadzamy i uprawiamy dalej. Jeśli ardizja mocno "krwawi", czekamy z przesadzaniem do zagojenia ran. Przerzedzamy wątły lub krzyżujący się przyrost.

Owoce łatwiej się zawiążą, jeśli zastosujemy ręczne zapylenie za pomocą małego pędzelka. Gatunek ten nie jest długowieczny. Po 2-3 latach, jeśli roślina wykazuje słaby przyrost (nawet po przycięciu), należy ją wyrzucić.

GDY ZAUWAŻYSZ

Tarczniki lub wełnowce mogą wyniszczyć roślinę. Zwalczamy te żywiące się sokiem szkodniki, stosując odpowiedni insektycyd systemiczny, lub zwalczamy je za pomocą wacika nasączonego alkoholem metylowym. 

Problemy w uprawie to między innymi opadanie owoców wskutek zbyt wysokich temperatur, oraz marszczenie się owoców z braku odpowiedniej wilgotności.

Podobne prace

Do góry