Ocena brak

Ardizja

Autor /Olaf555 Dodano /17.01.2012

W swoim środowisku naturalnym jest to zawsze zielone, zwykle poziomo rozgałęzione drzewo osiąga ponad metr wysokości. Ardisia crenata, która stopniowo staje się coraz popularniejszą rośliną pokojową, wyrasta do mniej więcej 60 cm. Białe kwiaty, zebrane w grona , pojawiają się od czerwca, a po przekwitnięciu szybko tworzą się jagody wielkości grochu. Dojrzewając osiągają barwę czerwonawopurpurową. Dzięki temu przez sześć miesięcy, albo i dłużej ta skromna roślina jest niezwykle dekoracyjna. Zdarza się, że w tym samym czasie pojawiają się nowe kwiaty - jest to widok niezwykle atrakcyjny.

Najodpowiedniejsza temperatura to 12-15°C. W wyższej jagody szybko opadają, a gdy powietrze jest zbyt suche - jagody wysychają i marszczą się. Najważniejszym warunkiem zapewniającym dobry rozwój i długie utrzymywanie się owoców jest regularne zraszanie letnią wodą od poczatku okresu kwitnienia. Korzystne też jest słoneczne stanowisko.

Czasami na brzegach skórzastych, ciemnozielonych liści pojawiają się faliste bąble. Te "guzki" zawierają pewne bakterie, podobne znajdują się na korzeniach bobu, fasoli i innych roślin. Jest to zjawisko naturalne, nie objawy choroby nie należy więc ich usuwać.

Podobne prace

Do góry