Ocena brak

Arcydzięgiel litwor

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Okazała roślina do 2 m wysokości, z łodygą o smaku korzennym, pustą w środku, która u dołu może być grubości ramienia. Ogonki liściowe okrągłe, wewnątrz puste, z rozdętymi pochwami liściowymi. Liście jasnozielone, 2- lub 3-krotnie pierzaste, górne często pojedynczo pierzastodzielne; odcinki liściowe pod spodem nagie. Kwiaty zielonkawe w baldachach o 20-40 promieniach; szypuły baldachów tylko w górnej części szorsto owłosione.  

Siedlisko: Brzegi rzek, wilgotne łąki i lasy, szuwary, zarośla wierzbowe; gleby bogate w azot.

Rozmieszczenie: Północna i środkowa Europa, zadomowiony w znacznej części Europy Zachodniej i Południowo-Wschodniej; w Polsce dziko w Sudetach i Karpatach; gdzieniegdzie na niżu, przeważnie zdziczały.

Okres kwitnienia: Od lipca do sierpnia.

Substancje zawarte w roślinie: W całej roślinie, a głównie w korzeniu: olejek eteryczny, kwas angelikowy, angelicyna, imperatoryna, kwas walerianowy, gorycze, żywice, woski.

Zastosowanie i działanie: Tonicum amarum, co znaczy, że ma działanie ogólnie wzmacniające nerwy, regenerujące, osiągane przez wzmocnienie żołądka; przy chudnięciu, braku apetytu, wzdęciach; łagodnie wykrztuśny.

Przyrządzanie i stosowanie: Korzeń (Radix Angelicae)-. 1/2-1 LH jako napar; wyciąg: 20 kropli olejku (Oleum Angelicae aethericum): 3-5 kr wewnętrznie, 5-15 kr zewnętrznie do wcierania (poprawia ukrwienie). WLH: Angelica archangelica (suszony korzeń); spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do października, korzenie od września do października.

Podobne prace

Do góry