Ocena brak

Araukaria wyniosła

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Araucaria heterophylla (A.excelsa) jest rośliną wiecznie zieloną, o liściach igiełkowatych, jedną z niewielu roślin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Pochodzi z wyspy Norfolk w południowej części Pacyfiku, gdzie odkryto ją w 1793 r.

Dobrym miejscem do uprawy araukarii (zwanej też jodełką pokojową) są miejsca przestrzenne i chłodne. Jej wysokość w warunkach naturalnych dochodzi do 30 m. Gałęzie tego zawsze zielonego drzewka iglastego tworzą piramidę, począwszy od najszerszych na dole. Igły są jasnozielone, miękkie i lśniące. Gdy zapewnimy jej przestrzeń oraz światło, będzie drzewkiem łatwym do hodowli w donicy przez okres jego młodości.

Trzymana w przesuszonej ziemi, zniesie w zimie temperatury od 6 do 10°C. Toleruje przedział do 2l°C. Aby nie traciła igieł w wyższej temperaturze, trzeba zapewnić jej dobrą wentylację.

Po ustąpieniu przymrozków może być wystawiona na zewnątrz w miejsce ocienione i osłonięte przed wiatrem. W lecie, w domu chronimy ją przed bezpośrednim światłem. Idealne jest ustawienie jej na północnym oknie. Zbyt ciemne miejsce spowalnia wzrost rośliny.

Ziemia powinna przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. W zimie bryłę korzeniową utrzymujemy wilgotną, ale nie nadmiernie. Do podlewania najlepsza jest letnia, odwapniona woda.

Zbyt suche powietrze, zwłaszcza w zimie, szkodzi roślinie. Musimy się postarać, żeby temperatury nie były wyższe niż zalecane. Jeśli jest to niemożliwe, należy umieścić roślinę na tacy z kulkami zatrzymującymi wilgoć.

Dorosłe okazy nawozimy latem co trzy tygodnie, zwykłym nawozem, rozcieńczonym do połowy mocy.

Przesadzanie co 3-4 lata pomoże ograniczyć wzrost, podobnie jak uprawa w doniczce. Używamy ziemi na bazie gliny lub torfu.

Roślina rośnie powoli do wysokości 1 m, potem szybciej. Zbyt duże okazy są problemem. Przycinanie nie jest dobrą metodą, bo zepsuje kształt rośliny, stanowiący jej urok. Można przenieść ją do gruntu w osłoniętym miejscu.

COŚ JEST ŹLE

1) Igły suche, żółte. Opadanie igieł.Zbyt gorąco i sucho, słabe przewietrzanie. Podlej i przenieś w chłodniejsze, bardziej przewiewne miejsce.

2) Powolny wzrost, blade zabarwienie.Wymaga dokarmiania.

3) Białe wełniste plamki na igłach i łodygach.Wełnowce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym. Araukaria jest bardzo podatna na porażenie.

4) Na igłach zielone owady i lepka wydzielina.Mszyce. Zastosuj pyretrum lub insektycyd systemiczny.

5) Czerwcowate mogą chować się miedzy igłami. Usuwamy je wacikiem, nasączonym w denaturacie. Przy poważniejszych infekcjach stosujemy środek owadobójczy.

Podobne prace

Do góry