Ocena brak

Arabia Saudyjska

Autor /Szczepan Dodano /23.09.2011

Ariabia Saudyjska zajmuje 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego. Jej terytorium stanowi olbrzymia wyżyna, obniżająca się w kierunkach północnym i wschodnim. Arabia Saudyjska ma powierzchnię 2149640 km2. Mieszka tam 17.900.000 ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi 8osób na 1 km2. Największe miasto i zarazem stolica to Ar-Rijad. Arabowi to w 99% muzułmanie. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wąski pas nizin Tihama. Tuż obok wznoszą się wysokie góry Dżabal al-Hidżas, których szczyty sięgają 2,5 tyś. Metrów. W centrum kraju znajduje się wielka pustynia Nefud. Bezwodne obszary zajmują aż 95% powierzchni Arabii Saudyjskiej. Ciągną się one do pustyni Nefud na północy i Rub al-Chali na południu. Wszystkie rzeki kraju są okresowe, liczne oazy oraz studnie zasilane są przez wody gruntowe.

Arabia Saudyjska słynie z olbrzymiego wydobycia ropy naftowej. Zyski z jej wydobycia stanowią 80% dochodu narodowego. Arabia Saudyjska posiada ź światowych zasobów ropy naftowej. Arabia też posiada duże złoża gazu ziemnego. Oba te najbardziej dochodowe produkty są eksportowane do innych krajów. W Arabii hoduje się pszenicę. Aby ją uprawiać Arabowie muszą nawadniać pola. Uprawia się tam jeszcze kawę, bananowce, daktylowce. Mimo to Arabia 2/3 żywności jest zmuszona importować. Z zwierząt hoduje się tam tylko wielbłądy, owce i kozy i to w małych ilościach.

Ludzie w Arabii zajmują się głównie przemysłem, o wiele mniejsza grupa trudni się rolnictwem. Panuje tam też duże bezrobocie. Częsta śmierć ludzi spowodowana jest częstymi suszami licznymi wojnami. W Arabii 50% ludzi to analfabeci. Spowodowane jest to nieobowiązkowym uczęszczaniem do szkół które są darmowe. Ostatnio, bo w XlX w. Pozwolono na uczenie się w szkole. Jednak do tej pory muszą mieć zasłonięte twarze.

Podobne prace

Do góry