Ocena brak

Aptenia sercowata "Variegata"

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Wrażliwa na mróz aptenia należy do tej samej rodziny (pryszczyrnicowatych), co lepiej znany przypołudnik (Mesembryanthemum). A.cordifolia 'Variegata' to szybko rosnąca, płożąca bylina o mięsistych liściach, które wyglądają jak oprószone cukrem pudrem. Nadaje się na parapet okienny, a w lecie można wynieść ją na dwór, do donicy z innymi roślinami, gdzie jej płożące pędy zasłonią brzegi pojemnika. Może także rosnąć w dużych, płytkich misach. W miarę rozrastania jej pędy się ukorzeniają i aptenia może rozprzestrzeniać się wtedy bardzo szybko. Liście są owalne, jasnozielone, z białymi brzegami. W lecie pojawiają się małe, różowe kwiaty, przypominające drobne, gwiaździste stokrotki. Ponieważ aptenia pochodzi z suchych nabrzeżnych rejonów Afryki Południowej, najlepiej rozwija się w nadmorskich ogródkach w suchym klimacie.

Zimą zapewniamy minimum 7°C. Okazy rosnące na dworze należy chronić przed mrozem i na zimę wnieść do domu. W domu wytrzyma wysokie temperatury.

Roślina potrzebuje słońca. W słabym świetle kwiaty się nie otworzą.

Podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia wyschnie. Wówczas obficie nawadniamy i znowu czekamy, aż podłoże będzie suche. Grube, mięsiste liście magazynują wilgoć. W zimie pozwalamy roślinie odpocząć w chłodniejszych warunkach i ograniczamy podlewanie.

Nie wymaga zwiększonej wilgotności. Jej nadmiar powoduje gnicie.

Jeśli przesadzamy ją regularnie na wiosnę do świeżej ziemi, nawożenie nie jest konieczne. Jednak okazom uprawianym na dworze, w donicy z innymi roślinami może brakować pożywienia. Zasilamy je od połowy latu aż do końca sezonu wzrostu.

Wiosną przesadzamy do ziemi gliniastej. Okazy przenoszone na zimę do domu trzeba posadzić w świeżej ziemi po wyjęciu z pojemników.

Jeśli chcemy, by zimowane w domu okazy wciąż rosły, musimy wykopać je i przesadzić wczesną jesienią, żeby miały czas się "przyjąć" zanim rozpoczną okres spoczynku.

Podobne prace

Do góry