Ocena brak

Aporokaktus

Autor /Olaf555 Dodano /17.01.2012

Aporocactus flagelliformis występuje w Meksyku - rośnie jako epifit w skalistych górach 2500 m n.p.m. Warunki takie nie rozpieszczają go, więc roślina ta świetnie nadaje się dla amatorów rozpoczynających dopiero kolekcjonowanie kaktusów.

Silne pędy długości ponad 1,5 m zwieszają się z doniczki w zwartych, regularnych pasmach, tworząc interesujący deseń. Wiosną pojawia się ogromna ilość pąków kwiatowych. Zdrowe i silne okazy wytwarzają kwiaty ponad 10 cm długości, szeroko otwarte, różowoczerwone, przypominające kwiaty zygokaktusa. Kwitnąca roślina jest bardzo efektowna.

Pielęgnowanie jest takie samo jak innych kaktusów kwitnących wiosną. W okresie wegetacji - od kwietnia do września - trzeba roślinę obficie podlewać. Nie lubi azotu. W październiku następuje okres spoczynku. Należy roślinie zapewnić wówczas dobre oświetlenie, niską temperaturę, lecz mie zasuszyć jej. Przezimowanie rośliny w chłodzie jest warunkiem jej kwitnienia. Natomiast nie należy na nie liczyć, jeśli pozostawimy ję na zimę w ciepłym pokoju. Na początku lutego kaktus należy umieścić w ciepłym, jasnym, najlepiej słonecznym miejscu. Nieodpowiednie pielęgnowanie i wyjątkowy brak światła powodują, że pędy stają się cienkie i brzydkie.  Rozmnaża się go z sadzonek.

Do góry