Ocena brak

Anturium Scherzera

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Anturium należy do rodziny Araceae (obrazkowate), z której wywodzi się tak wiele pięknych ozdobnych roślin pokojowych. Istnieje około 500 gatunków Anthurium, pochodzących głównie z Kolumbii w tropikalnej Ameryce Środkowej. Łacińska nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów anthos - kwiat i Oura - ogon.

Ten gatunek anturium jest uważany za najlepszy do hodowli w domu. Znacznie lepiej znosi warunki panujące w mieszkaniu niż blisko z nim spokrewnione A.andreanum. Najłatwiej dostępne w sklepach są głównie mieszańce A.scherzerianum o ciemnoczerwonych, białych, różowych, szkarłatnych lub nakrapianych pochwach (nazwa przylistka w rodzinie Araceae). Wiecznie zielone anturium ma ciemnozielone liście o długości do 20 cm ze strzałkowatym zakończeniem. Centralna kolba (gdzie powstają kwiaty) jest zółto-pomarańczowa i spiralnie skręcona. Kolba wraz z pochwą pojawia się od lutego da lipca.

Anturium potrzebuje stałej, dość wysokiej temperatury. Minimum w zimie to 16°C, idealna w ciągu całego roku wynosi 20°C. Dopuszczalne są tylko niewielkie wahania temperatury.

W zimie potrzebuje dużo światła. W lecie chronimy przed bezpośrednim światłem słonecznym.

Powierzchnia ziemi powinna być cały czas wilgotna, ale nie mokra. Anturium należy podlewać miękką, letnią, odwapnioną wodą. W zimie, na osiem tygodni przed pojawieniem się kwiatów, ziemia powinna być lekko przesuszona (zwykle musi to nastąpić od grudnia aż do okresu kwitnienia).

Roślinę regularnie zraszamy, osłaniając przed wilgocią kwiatostany. Anturium lubi dużą wilgotność. Doniczkę ustawiamy na tacy z kulkami absorpcyjnymi lub wstawiamy do naczynia wypełnionego wilgotnym torfem.

Anturium nawozimy co dwa tygodnie przez cały rok, używając zwykłego nawozu.

Dobrze rośnie w ziemi kompostowej na bazie torfu, z dodatkiem 50% torfowca. Przesadzamy wiosną, gdy korzenie przerosną doniczkę. W tym samym czasie można podzielić duże rośliny.

Rośliny różnych odmian (czyli szkarłatne, ciemnoczerwone, białe, różowe i nakrapiane) nadają się na kwiaty cięte i nie więdną nawet przez miesiąc.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną i opadają w zimie.Zbyt zimno i mokro. Umieść w miejscu cieplejszym i przewiewniejszym, dopuki nie wydobrzeje. Przyczyną może być też nagły spadek temperatury.

2) Liście suche, papierowe, niekiedy żółknące.Zbyt sucho. Podlewaj i zwiększ wilgotność powietrza.

3) Liście więdną i zwijają się.Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

4) Korzenie wyrastają nad powierzchnie ziemi.Wymaga przesadzenia; do tego czasu przykryj warstwą mchu.

5) Młode liście drobne, nie tworzy kwiatów.Wymaga dokarmiania.

6) Brunatne plamy na liściach.Grzyby chorobotwórcze. Opryskaj liście fungicydem systemicznym.

7) Białe wełniste plamki na spodzie i w kątach liści.Wełnowce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry