Ocena brak

Anturium Andreego

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Anturium - klasyczny przedstawiciel rodziny Araceae - o dekoracyjnych, okazałych kwiatach, jest znakomitym przykładem rośliny pokojowej przeniesionej z tropików i zaadaptowanej dzięki systematycznej uprawie. Współczesne formy anturium to niezawodne, obficie i długo kwitnące rośliny.Ponad 500 gatunków z rodzaju Anthurium wywodzi się ze stosunkowo niewielkiego obszaru tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. A.andreanum pochodzi z Kolumbii.

Anturium ma liczne odmiany. Anthurium andreanum należy do odmian trudniejszych w hodowli, ale ze względu na atrakcyjny wygląd warto dołączyć je do swojej kolekcji. Jego długie liście są błyszczące i mają ciemnozieloną barwę. Kolor ten podkreśla długo utrzymujące się czerwonopomarańczowe lub szkarłatne ubarwienie pochwy kwiatostanowej, która pojawia się od lutego do lipca i ma niezwykle atrakcyjny wygląd. Prawdziwe kwiaty wyrastają ze środka rośliny. Otacza je pochwa kwiatostanowa w kształcie serca. Kwitnące anrturium może być egzotyczną ozdobą stołu, a poza sezonem kwitnienia - liściastą dekoracją pokoju.

Anturium, podobnie jak inne rośliny tropikalne, stale potrzebuje dość wysokich temperatur. Zimą niezbędne minimum to 16°C, optymalna temperatura przez cały rok wynosi 20°C.

Roślinę umieszczać z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ale w dobrze oświetlonym miejscu.

Anturium powinno ciągle mieć wilgotną, lecz nie nazbyt mokrą ziemię. Do podlewania używać miękkiej, letniej wody.

Często zraszać roślinę, by utrzymać wysoką wilgotność. Ustawić anturium na podstawce, zawierającej drobne kamyczki i stale napełniać ją wodą.

Nawozić przez cały rok co dwa tygodnie, używając zwykłego nawozu do roślin doniczkowych.

Sadzić w mieszance jednej części kompostu na bazie torfu i jednej części mchu sfagnowego. Przesadzać, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce. Od razu dzielić anturium na sadzonki.

W centrum rośliny wyrosną korzenie powietrzne i wysokie rozetki korzeni. Te ostatnie należy przykryć mchem sfagnowym, który utrzyma wysoką wilgotność.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną i opadają w zimie.Zbyt zimno i mokro. Umieść w miejscu cieplejszym i przewiewniejszym, dopuki nie wydobrzeje. Przyczyną może być też nagły spadek temperatury.

2) Liście suche, papierowe, niekiedy żółknące.Zbyt sucho. Podlewaj i zwiększ wilgotność powietrza.

3) Liście więdną i zwijają się.Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

4) Korzenie wyrastają nad powierzchnie ziemi.Wymaga przesadzenia; do tego czasu przykryj warstwą mchu.

5) Młode liście drobne, nie tworzy kwiatów.Wymaga dokarmiania.

6) Brunatne plamy na liściach.Grzyby chorobotwórcze. Opryskaj liście fungicydem systemicznym.

7) Białe wełniste plamki na spodzie i w kątach liści.Wełnowce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wykruszające się brzegi liści świadczą o zbyt niskiej wilgotności. Roślina zmarnieje, jeśli temperatura spadnie poniżej optimum. 

Mszyce mogą stać się poważnym problemem. Zwalczaj je dobraj jakości środkiem owadobójczym.

Podobne prace

Do góry