Ocena brak

Anoectochillus

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Ten niezwykły storczyk naziemny jest hodowany dla swoich aksamitnych, ciemnozielonych liści, ozdobionych czerwonymi żyłkami. Mają one purpurowe sopdy i rosną w ciasnych okółkach na 15 cm łodyżkach. A.discolour jest dodatkowo upiększiny przez kwiatki, rosnące w okresie jesienno-zimowym. Są one białe, pachnące i mają żółte środki. Wyrastają na łodyżkach, które osiągają 30 cm.

Anoectochilus jest rośliną, która wymaga temperatury średniej wysokości - minimalnie nocą od 16 do 18°C, 20-21°C w ciągu dnia. Jeśli hodujemy go w zamkniętym środowisku, jak np. w terarium, temperatury panujące w nim są wyższe i będą znacznie odbiegały od panujących w pomieszczeniach. Wymaga dobrego wietrzenia.

A.discolour jest rośliną runa leśnego i toleruje niski poziom światła. Najbardziej odpowiedni do jego hodowli jest północny pokój. Jeśli jednak jest tam zbyt ciemno, musimy zapewnić mu sztuczne oświetlenie.

W czasie wzrostu kompost powinien być wilgotny, lecz nie przemoczony. Jeśli pozostawimy korzenie zalane wodą, roślina błyskawicznie uschnie. Po przekwitnięciu należy zredukować ilość podawanej wody. Wierzchnia warstwa musi przeschnąć przed ponownym podlaniem.

Roślina potrzebuje wysokiego poziomu wilgoci. Najlepszym sposobem na jej zapewnienie w domu, jest hodowla A.discolour w zamkniętym środowisku terrarium.

Nawozimy co miesiąc w okresie wzrostu nawozem o 50% stężeniu.

Przesadzamy do ziemi dla storczyków, gdy roślina jest przerośnięta lub gdy kompost wolno się odsącza.

Stożki wzrostu należy odrywać dla pobudzenia kwitnienia rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Lepki osad na łodygach kwiatowych wskazuje na obecność mszyc. Usuń je spryskując insektycydem. 

Wełnowce i miseczniki wysysają soki z rośliny, co szybko może doprowadzić do jej uschnięcia. Używaj bawałnianego wacika lub miękkiego pędzelka nasączonego w alkoholu metylowym, usuń te uporczywe szkodniki. Przepłucz roślinę wodą kilka dni później.

Do góry