Ocena brak

Anisodontea capensis

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ten delikatnie ukwiecony członek rodziny ślazowatych (Malvaceć) pochodzi z Afryki Południowej, dlatego też w europejskich ogrodach o umiarkowanym klimacie traktowany jest jako roślina sezonowa. Jeżeli jednak nie wystawimy jej na mrozy, nie ma przeszkód, by wiecznie zielona Anisodontea przetrwała kolejne sezony. Pamiętajmy, że łatwo ja wyhodować na nowo każdego lata z półdojrzałych sadzonek i nasion zasianych wiosną. Rośliny jednosezonowe osiągają średnią wysokość 90 cm, a starsze okazy nawet 1,5 m. A.capensis można uważać za roślinę domową, lubiącą chłód dobrze oświetlonej szklarni, ale również za nietypową i niedocenianą roślinę do trzymania na balkonie lub tarasie. Delikatne kolory jej kwiatów dobrze komponują się z pastelowymi pelargoniami lub z jasnymi, łososiowymi niecierpkami. Pojemniki dla tych żywotnych roślin powinny być wystarczająco głębokie i szerokie, by móc zapewnić im równowagę. A.capensis kwitnie przez lato i podczas pierwszych jesiennych chłodów.

Zapewniany temperaturę od 5 do 15°C. Niektórzy twierdzą, że roślina ta w rzeczywistości toleruje więcej chłodu. Zależy to prawdopodobnie od jej odporności i ilości zimna, na jakie jest narażona. W razie wątpliwości, podczas trzymania rośliny na zewnątrz domu warto uprzednio pobrać jej szczepki.

Wymaga pełnego oświetlenia, ale toleruje również półcień. Okazy na dworze powinny być chronione latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem w południe.

Podlewamy Anisadontea capensis obficie, czekając następnie, aż podłoże przeschnie przed kolejnym podaniem wody. Okazy w fazie aktywnego wzrostu mogą potrzebować latem podlewania nawet dwa razy dziennie. Rośliny przechowywane przez zimę potrzebują tylko tyle wody, żeby uchronić liście przed zwiędnięciem.

Nie wymaga dodatkowego nawilżania. Podczas podlewania należy unikać nadmiernego zwilżania płatków kwiatów.

Roślina musi być przesadzana corocznie do świeżego kompostu, dlatego nawożenie nie jest konieczne, aż do późnego lata. Wtedy dopiero stosujemy nawóz co 10 dni, aby zapewnić roślinie odpowiedni rozwój.

Przesadzamy co roku do świeżej ziemi. Jeżeli roślina jest duża, dobrze jest użyć kompostu ilastego, co zapewni jej większą stabilność w razie podmuchów wiatru.

Aby zapewnić roślinie bardziej krzaczasty pokrój, obrywamy młode pędy. Okazy przechowywane przez zimę można przyciąć na wiosnę o około 7 cm.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą atakować mięsiste końce młodych pędów. Pozbędziesz się ich używając odpowiedniego insektycydu. 

Jeśli kwiaty tracą kolor należy je usunąć.

Podobne prace

Do góry