Ocena brak

Ananas siatkowaty

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Ananas siatkowaty jest rosnącym w ziemi przedstawicielem rodziny Bromeliaceae o trzyletnim cyklu życiowym. Pochodzi z Brazylii, a do Europy został sprowadzony po raz pierwszy w końcu XVII w. Około 30 lat później udało się go doprowadzić do owocowania w Anglii i odtąd zaczęto go systematycznie uprawiać w szklarniach. Dojrzały ananas wydaje latem purpurowe kwiaty z czerwonymi przylistkami, przekształcające sie w pomarańczowe owoce. W miarę wzrostu rośliny pojawiają się małe rozetki, które można ukorzeniać. W warunkach naturalnych ananas ten rośnie w ziemi na otwartej przestrzeni. Dlatego w hodowli potrzebuje dużo światła i mieszanki na bazie gleby. Ananasy siatkowate to silne rośliny, które dobrze czują się w towarzystwie kaktusów. Ich języczkowate liście są zielone i mają żółte brzegi.

Do swego rozwoju ananas siatkowaty potrzebuje minimalnej temperatury wynoszącej 15°C, ale można przyśpieszyć wzrost jeśli temperatura siegnie 21°C.

Dla intensywnego przyrostu potrzebuje dużo światła. Pasy na liściach zbledną, gdy jego ilość nie będzie wystarczająca, choć ananas też może rosnąć w cieniu.

W okresie wzrostu podlewać obficie, pozwalając ziemi na przeschnięcie. Zimą (i w okresach chłodu) ograniczyć podlewanie.

Poziom wilgotności musi imitować pustynne opady rosy. Należy więc zraszać roślinę wczesnym rankiem, pozwalając jej na przeschnięcie w cieniu. Ograniczyć zraszanie w okresach chłodu.

W lecie nawozić ananasa co tydzień, stosując nawóz potasowy. Potas pomoże zachować barwę liści bez ich nadmiernego wzrostu.

Używać ziemi gliniastej. Ananasowate rosnące w ziemi potrzebują innego podłoża niż epifity, które rosną na drzewach. Odrosty należy sadzić, gdy tylko roślina macierzysta obumrze. Przesadzać w połowie procesu wzrostu. Nie ubijać zbytnio podłoża i nie używać za dużej doniczki.

Regularnie obracajmy roślinę, by zapewnić jejrówny przyrost.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście podsychają.Zbyt sucho i gorąco. Podlewaj i zraszaj roślinę. Przenieś w chłodniejsze miejsce.

2) Liście blade.Za mało światła. Przenieś w jaśniejsze miejsce.

3) Żółte plamki na liściach, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodydze.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady szmatką nawilżoną denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

4) Wierzchołki liści brunatnieją i podsychają.Zbyt suche powietrze. Zraszaj roślinę i spowoduj zwiększenie wilgotności.

5) Powolny wzrost, brak kwitnienia.Konieczne dokarmianie.

6) Dolne liście podsychają, marszczą się i skręcają.Przeciągi. Przestaw roślinę w miejsce osłonięte.

7) Zgnilizna podstawy rośliny.Zbyt wilgotno i zimno. Przenieś w miejsce cieplejsze i przewiewniejsze do czasu wydobrzenia rośliny. Przy zaawansowaniu zgnilizny roślina gnije.

8) Liście marszczą się i obumierają po kwitnieniu.Wszystkie ananasowate giną po przekwitnięciu. Wyprowadź nowe rośliny z odrostów.

9) Rdzawe ślady na liściach pozostawiają środki nabłyszczające. Nie stosuj ich do pielęgnacji ananasowatych.

10) Kurz na liściach ścieraj wilgotną szmatką.

Podobne prace

Do góry