Ocena brak

Aminek egipski

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna lub dwuletnia, tęga, rozgałęziona, naga, do wysokości 1 m, z korzeniem w kształcie marchwi. Liście skrętoległe, dolne pojedynczo pierzaste, górne nawet potrójnie pierzaste. Odcinki zawsze wąsko podłużne do szpilkowatych, całobrzegie, zaostrzone. Podwójne baldachy są wielkie i wielopromienne (mniej więcej do 150). Promienie w czasie kwitnienia odstające, cienkie i już od nasady rozszerzone i zgrubiałe, w czasie owocowania wyprostowane w górę, grube, sztywne i zdrewniałe; owocostan gniazdowato ściągnięty.

Listki pokrywy 1-2-krotnie pierzaste i prawie tak długie jak promienie, pokrywki nie podzielone. Kwiaty białe do żóttawobiałych, obupłciowe, kielich bez ząbków. Płatki korony nierównej wielkości, odwrotnie jajowate, głęboko wcięte, z odgiętym w tył środkowym odcinkiem. Zalążnia dolna. Owoc o długości 2-2,5 mm, szero-kojajowato-eliptyczny, prawie tak samo długi] jak szeroki, z boków słabo ściśnięty.  

Siedlisko: Na terenach zagospodarowanych] przez człowieka.

Rozmieszczenie: Głównie obszar śródziemnomorski; w Polsce nie występuje.

Okres kwitnienia: Lipiec-październik.

Zastosowanie: Korzenie tej rośliny można j przyrządzać jak marchew. Zdrewniałe promienie baldachów są w krajach południowy i bliskowschodnich bardzo popularne jako wykałaczki o korzennym smaku. Ammi jest także starą egipską rośliną leczniczą, której działanie silnie rozszerzające naczynia zostało potwierdzone wynikami współczesnych badań. Dziś jest ona znów uprawiana.

Uwagi ogólne: Owocostan jest podobny do owocostanu marchwi. Swoisty mechanizm rozsiewania jest przystosowany do klimatu suchego: promienie baldachów zamykają się w czasie suszy a rozkładają się przy deszczuj i wtedy rozsypują owoce.

Podobne prace

Do góry