Ocena brak

Alonsoa Warszewicza

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Alonsoa jest piękną, odporną na mróz, krzewiastą byliną, która w północnej Europie traktowana jest jako jednoroczna, gdyż kwitnie w pierwszym roku po wysianiu. Choć nie jest bardzo trwała, jej rosnące w całkowitym rozgardiaszu kwiaty są atrakcyjne jako cięte. Możemy uprawiać ją z nasion lub sadzanek. Ponieważ od wysiania do zakwitnięcia mijają cztery miesiące, najlepiej uprawiać ją z nasion. Zimujemy w chłodnym, chronionym przed mrozem miejscu.

Sadzimy na dworze od połowy maja gdy skończą się przymrozki. Doniczki umieszczamy w miejscu, gdzie temperatury nie przekraczają 21°C, gdyż upał osłabia rozwój kwiatów. Dojrzałe okazy rosną do pierwszych przymrozków. Rośliny w celu przezimowania przenosimy w bezpieczne zniejsce, zanim temperatury spadną do 0°C. Nasionom do kiełkowania zapewniamy l5°C.

Alansoa do zakwitnięcia potrzebuje słońca, ale nie może być narażona na zbyt wysokie temperatury.

Podlewamy obficie, gdy powierzchnia kompostu już przeschnie. W czasie zimowania dojrzałe okazy powinny być ledwie wilgotne. Używamy letniej wody.

Ta roślina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności.

W lecie nawozimy standardową odżywką, raz na dwa tygodnie.

W połowie wiosny wysiewamy nasiona. Sadzonki z miękkich pędów pobieramy późnym latem i trzymamy zimą w chłodnym, chronionym przed mrozem, suchym miejscu. Starsze okazy przesadzamy wczesną wiosną do kompostu na bazie gliny.

Alansoa zakwitnie zimą tylko wtedy, gdy ma odpowiednią ilość światła. W razie potrzeby doświetlamy roślinę. Rozkrzewianie się młodych okazów pobudzi obrywanie końcówek pędów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce gromadzą się na młodych pędach, zwłaszcza okazów, które kwitną zimą. Jeśli je zauważymy, pozbywajmy się ich jak najszybciej, za pomocą odpowiedniego insektycydu.

Podobne prace

  • Alonsoa

    Ocena / Autor /Olaf555
    Dodano /17.01.2012 praca w formacie txt

Do góry