Ocena brak

Alokazja Sandera

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Alokazja jest niezwykłą rośliną, która co roku wyrasta z kłączy (zgrubiałych pędów rosnących poziomo na powierzchni lub tuż pod ziemią). Odmiana ta pochodzi z Filipin. Ma zielone liście z białymi brzegami i jaskrawobiałym unerwieniem, wznoszące się wysoko na długich ogonkach. Ich spód jest purpurowobrązowy. Alokazja nadaje się do okresowej hodowli w doniczce. Do wzrostu potrzebuje ciepła. Kwitnie, ale jej kwiaty nie są zbyt ładne.

Alokazja wymaga temperatur min. 15°C. Pamiętajmy, że jest to roślina tropikalna i dla optymalnego wzrostu potrzebuje warunków zbliżonych do naturalnych.

Ustawić w półcieniu. Chronić przed kontaktem z pełnym słońcem.

Alokazję należy podlewać regularnie, by zapewnić jej wilgoć bez przesycania gleby wodą.

Roślina wymaga dużej wilgotności. Reguluj ją zależnie od temperatury, podnosząc poziom wilgoci, gdy temperatury są wysokie. Często zraszaj liście wodą. Doniczkę postaw na warstwie kamyków zatrzymujących wilgoć.

Nawożenie nie jest konieczne, jeśli co sezon przesadza się kłącza do świeżego kompostu.

Używać kompostu zapewniającego dobry drenaż. Kłącza posadzić wiosną. Pod koniec okresu wzrostu, należy je osuszyć i trzymać w suchym miejscu, gdzie mróz nie ma dostępu.

Alokazję należy rozmnażać wiosną, ukorzeniając odrośla. Suche, kruszące się liście są wynikiem niskiej wilgotności. Kłącza mogą gnić, gdy roślina podlewana jest nadmiernie. Podlewać ją często, lecz w małych ilościach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Okres spoczynku W zimie liście alokazji kurczą się i odpadają, a roślina obumiera. Wiosną znowu się rozwinie, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki i to niezależnie odstanu w jakim się znajduje.

Podobne prace

Do góry