Ocena brak

Allamanda

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Znanych jest 12 gatunków, z których większość pochodzi z Brazylii. Są dwie odmiany hodowlane tej rośliny, które można uprawiać w domu: A. cathartica 'Grandiflora', o bladożółtych kwiatach i mniej żywotna A. cathcstica 'Hendersonii', o kwiatach złotych. Te wiecznie zielone pnącza mogą być za duże do przeciętnego mieszkania. Ich wzrost kontrolujemy poprzez uważne przycinanie. Bezwonne kwiaty w kształcie trąbek pojawiają się od lata do jesieni, a następnie (jeżeli warunki są idealne) roślina wydaje duże, kolczaste owoce. Allamandę należy hodować w dużych donicach lub na grządce w ogrzewanej cieplarni. Dobrze jest zapewnić jej oparcie na drucie lub rusztowaniu, np. w kształcie wachlarza.

Allamanda jest wrażliwa na mróz. Minimalna temperatuza zimą to 15°C. W letnim okresie wzrostu zaleca się 16-21°C. Roślinę należy chronić przed zmiennymi temperaturami, występującymi na przykład w pobliżu kaloryferów.

Hodujemy w miejscu zasłoniętym przed upalnym letnim słońcem. Duże rośliny rosnące na ścianie cieplarni potrzebują dodatkowej osłony (żaluzje 1ub inne rośliny).

W okresie wzrostu ziemia powinna być stale wilgotna, lecz nie mokra. W zimie czekamy, aż wierzchnia warstwa przeschnie, zanim znów podlejemy roślinę.

Allamanda potrzebuje dużo wilgoci w okresie wzrostu. W przykrytej szklarni dobrze jest polać wodą ziemię przynajmniej dwa razy dziennie. W mieszkaniu codziennie zraszamy liście i stawiamy doniczkę na tacy z kamykami zatrzymującymi wodę. Zawsze powinien być zachowany odpowiedni poziom wody.

Dokarmiamy co dwa tygodnie, od kwietnia do września, nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących lub dla pomidorów.

Młode rośliny przesadzamy, gdy korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki. Starsze rośliny przesadzcany co roku, gdy tylko pojawi się nowy przyrost. Używamy kompostu na bazie gliny. By odkwasić ziemię, dodajemy węgla drzewnego.

Dość szybko rosnące pędy allamandy musimy mocować od razu, by się nie poplątały.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki osiadają w lecie na spodniej stronie liści i wzbijają się chmarą przy poruszaniu rośliny. Usunięcie ich za pomocą insektycydu może być sporym kłopotem. W cieplarniach, w których panuje temperatura 15°C, można spróbować zastosować metodę kontroli biologicznej: dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa) złoży swoje jaja w jajeczkach mączlika i pomoże opanować atak.

Do góry