Ocena brak

Alianse wspólnej integracji

Autor /Amber Dodano /20.04.2011

 

Alianse te są nawiązywane przez partnerów o porównywalnych rozmiarach. Ich celem jest uzyskanie korzyści (oszczędności skali produkcji) częśi składowych lub określonej fazy produkcji. Te wspólne elementy są dołączane do produktów, które pozostają specyficzne dla każdego przedsiębiorstwa partnerskiego, choć często są dla siebie bezpośrednio konkurencyjne. Na rynku.

Przykładem takiego rodzaju aliansu są grupy Volkswagen i Renault, które wspólnie wyprodukowały automatyczne skrzynie biegów wykorzystane następnie przez producentów w ich różnych, własnych modelach. Samochody te są wyposażone w tę samą skrzynię biegów, co nie zmienia faktu, iż samochód „Golf” Volkswagena jest bezpośrednim konkurentem samochodu Renault „ R19”.

Alianse wspólnej integracji dotyczą głównie działalności badawczo-rozwojowej. Alianse tego typu na ogół nie prowadzą do utworzenia wspólnych jednostek badawczych czy laboratoriów. Wyniki osiągnięte w laboratoriach jednego lub drugiego alianta są wymieniane i dzielone oraz mogą być wykorzystane w produktach jednego bądź drugiego.

Jeśli przedmiotem aliansu jest wspólna produkcja części składowej, na ogół realizuje się ją we wspólnym ośrodku. Jest to jedyny sposób pełnego wykorzystania efektów wielkosci produkcji i oszczędności skali.

Alianse wspólnej integracji są najczęściej nawiązywane w sektorze samochodowym i informatycznym.

Podobne prace

Do góry