Ocena brak

Albicja jedwabista

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

W rejonach, z których pochodzi ta roślina, rozciągającym się od Iranu do Japonii, traktowana jest jako dekoracyjne drzewko rosnące na zewnątrz domu. W północnej Europie średnio wytrzymała albicja uprawiana bywa w doniczkach jako okazała dekoracja chłodnych pomieszczeń. Blisko spokrewniona z akacją, A.julibrissin ma pierzaste liście, które zrzuca jesienią. Na dojrzałych okazach listki osiągają długość do 30 cm, a od wczesnego lata do jesieni gałęzie przystrajają kuliste kwiaty. Rośliny w ogrodzie kwitną od wczesnej młodości, ale na okazach uprawianych w doniczkach kwiaty pojawiają się rzadko. Odmiana 'Rosea' osiąga 6 m wysokości. Ma mniejsze kiście ciemnoróżowych kwiatów i jest odporniejsza na zimno.

Ta średnio odporna roślina toleruje temperaturę do 0°C, ale tylko przez krótki czas. W lecie, w domu trzeba zapewnić jej miejsce chłodne, z dobrą wentylacją. Jeśli to możliwe, latem wystawiamy ją na dwór. Nasiona potrzebują do wykiełkowania od 30 do 90 dni przy 18-24°C. Przed wysianiem moczymy je w wodzie przez 24 godziny.

Ustawiamy w pełnym słońcu lub półcieniu. W letnie miesiące trzeba jednak roślinę chronić przed gorącymi promieniami.

Podlewamy obficie i pozwalamy powierzchni kompostu przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem.

Nie ma wymagań związanych z wilgotnością powietrza.

Albicji wystarczy podłoże ubogie w składniki pokarmowe, dlatego zasilamy ją tylko w razie potrzeby. Okazom, które nie były przesadzane przez kilka lat, wymieniamy wiosną wierzchnią warstwę kompostu.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny. Roślina toleruje zawartość wapnia w podłożu. Przerośnięte okazy przesadzamy wiosną.

Pokrój albicji można kontrolować przez rozsądne przycinanie późną zimą. Jeśli chcemy osiągnąć pojedynczy pień, z młodych roślin usuwamy wszystkie pędy boczne. U dojrzałych okazów koronę przerzedzamy co pięć lat, a co roku usuwamy uszkodzone gałęzie. Przemarznięte rośliny uprawiane na dworze mogą od podstawy wypuszczać nowe pędy. Są one wrażliwe na mróz i powinny być osłaniane jutowym workiem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Albicja jest podatna na wiele szkodników i chorób chrakterystycznych dla roślin doniczkowych uprawianych w warunkach szklarniowych. Zakażenia likwidujemy jak najszybciej. 

Chłodne warunki Roślina lubi chłód. Jest częściowo odporna na mróz i dlatego źle czuje się w przegrzanych miejscach, gdzie może zrzucić liście znacznie wcześniej niż jesienią.

Podobne prace

Do góry