Ocena brak

Akwarium - Zakup lub budowa pokrywy

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Pokrywa jest, jak wspominaliśmy we wcześniejszych częściach poradnika, zazwyczaj najdroższym elementem akwarium, droższym niż sam zbiornik. Na szczęście, jeśli nie dysponujemy stosownymi zasobami finansowymi, możemy zrobić ją samodzielnie.

Kupując pokrywę gotową najlepiej wybrać renomowaną firmę. Największą renomą cieszą się pokrywy firmy Eheim, są one jednak bardzo drogie i trudno dostępne. Również bardzo cenione są pokrywy firmy Juwel, lecz niewiele ustępują Eheimowi pod względem ceny. W Polsce bardzo dobre pokrywy robią firmy Aqua Boro i AquaEl. Ich jakość ustępuje może trochę pod względem estetyki i stosowanych materiałów producentom zachodnim, ale cena jest znacznie bardziej przystępna.

Kupując gotową pokrywę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze - jeśli chcemy zastosować w akwarium filtr przelewowy, pokrywa musi pozwalać na jego zawieszenie z boku lub z tyłu akwarium. W pokrywach firmy Juwel z tyłu znajdziemy fragment, który można wyłamać, jeśli montujemy filtr przelewowy. W innych pokrywach jest to rozwiązywane różnie - poprzez klapkę, element wysuwany, itp. Prócz tego bardzo ważnym elementem jest liczba zamontowanych opraw na jarzeniówki. Większość pokryw akwarystycznych oferuje zdecydowanie zbyt małe oświetlenie dla roślin!

W akwarium 60x30x30 cm (50 litrów), jeśli chcemy hodować rośliny, powinny być zamontowane co najmniej 2 jarzeniówki, podczas gdy większość pokryw stosuje tylko jedną. Na szczęście lokalni producenci na życzenie klienta są w stanie zamontować dodatkowe oprawy, możemy to też zrobić sami, pod warunkiem, że pokrywa ma na to miejsce (pokrywy Juwela na przykład nie oferują wystarczająco miejsca na zamontowanie dodatkowych opraw!). Trzecim szczegółem jest wygoda karmienia ryb i wygoda pielęgnacji akwarium. Pokrywa musi oferować przerwy na kable zasilania, a także odpowiednio dużą przykrywkę do karmienia i ew. czynności pielęgnacyjnych w samym akwarium (które wymagają włożenia do niego ręki).

Jeśli decydujemy się na budowę pokrywy we własnym zakresie, możemy to zrobić na kilka sposobów. Najprostszy to umieszczenie akwarium w gotowym meblu, przykrycie szybami nakrywowymi (by ograniczyć parowanie), przykręcenie standardowej oprawy jarzeniowej do półki nad akwarium i zawieszenie przykrywy z cienkiej sklejki by światło nie raziło nas w oczy. Wykonywanie pokryw we własnym zakresie z drewna jest mało opłacalne - nawet jeśli zastosujemy kilka warstw lakieru, drewno będzie narażone na puchnięcie i gnicie. Można tego uniknąć budując np. przykrywę ze szkła lub plexi i oklejając ją wykładziną drewnopodobną lub cienką sklejką.

Podobne prace

Do góry