Ocena brak

Akwarium - Wybieramy osprzęt

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Żadne akwarium nie obędzie się bez dodatkowego osprzętu. Są to zarówno elementy konieczne do utrzymania przy życiu organizmów w akwarium, jak i elementy przydatne przy pielęgnacji zbiornika. Oto lista sprzętu, jaki powinniśmy zakupić, w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego:

. filtr - to najważniejszy element osprzętu w akwarium. Bez niego praktycznie akwarium nie może się obyć. O roli filtracji w akwarium, mechanizmach filtracji i typach filtrów można przeczytać w dziale Technika. Najważniejszym elementem przy doborze filtra jest jego solidność. Przerwa w działaniu filtra np. w nocy może oznaczać śmierć dla naszych podopiecznych. Awaria filtra oznaczająca konieczność naprawy lub wymiany także pozbawia nas na jakiś czas filtracji biologicznej, co może mieć tragiczne skutki.

Dlatego też na zakupie filtra pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać. Zdecydowanie najlepszym pod wzlgędem solidności producentem (ale niestety sprzęt tej firmy jest najdroższy...) jest niemiecka firma Eheim (patrz sklep Ocean). Na drugim miejscu jeśli chodzi o niezawodność i wygodę użytkowania plasują się ex equo włoski Hydor i niemiecki Hagen (dwie serie - Fluval oraz Aqua Clear). Spośród dwóch polskich producentów filtrów bardziej ceniony jest Aqua Szut a najgorszą sławą cieszy się AquaEl, choć jest marką najpopularniejszą (bo najłatwiej dostępną i najtańszą). Do naszego przykładowego akwarium o pojemności 50 litrów i wymiarach zewnętrznych 60x30x30 proponujemy filtr przelewowy - Aqua Clear Mini, ewentualnie filtr wewnętrzny - Eheim 2008 lub Hydor K20.

. grzałka - ogrzewanie akwarium będzie konieczne jedynie, jeśli w pomieszczeniu w ktorym stoi jest dość zimno, a ryby, które będziemy trzymać w zbiorniku, są zdecydowanie ciepłolubne. Najbardziej opłacalne i solidne są grzałki z wbudowanym termostatem - wiele spośród nich ma dodatkowe zabezpieczenia np. przed pęknięciem w razie wyjęcia z wody bez wyłączenia grzałki z prądu. Moc grzałek dobieramy średnio tak, by liczba watów mocy grzałki była równa lub o 20-30% mniejsza lub większa od liczby litrów wody. Do akwarium 50-litrowego będzie się więc nadawać grzałka 50 lub 75-watowa.

W przypadku grzałek także nie warto oszczędzać i kupować produktów niemarkowych. Największym zaufaniem wśród akwarystów cieszą się grzałki firmy Jaeger. Cenione są także grzałki firmy Tetra i Hydor. Zła renomą cieszą się grzałki rodzimej firmy AquaEl. Z powodu niewielkich różnic cenowych między produktami Jaegera a AquaEla nie ma co się zastanawiać - należy kupić grzałkę Jaegera. Do naszego przykładowego akwarium 50l proponujemy grzałkę Jaeger TSRH 50W lub tańszą Jaeger 75W bez systemu zabezpieczającego przed pęknięciem przy wyjęciu działającej grzałki z wody.

. napowietrzacz - w przypadku większości akwariów dodatkowy napowietrzacz nie jest konieczny, albowiem rolę napowietrzania spełnia filtr. Jeśli jednak będziemy czuli się bezpieczniej dodatkowo napowietrzając akwarium, można dokupić pompkę powietrzną, wężyk i kamień napowietrzający. Wśród pompek powietrznych dobrą renomą cieszą się produkty firm Hagen - seria Elite i JBL. Do akwarium 50l proponujemy bardzo cichą pompkę JBL ProSilent S-100.

. oświetlenie - jeśli chcemy, by nasze ryby wyglądały atrakcyjnie, a rośliny dobrze rosły, warto zamontować w pokrywie firmowe jarzeniówki o specjalnym spektrum światła. W przypadku firmowych jarzeniówek praktycznie wszyscy producenci cieszą się równym uznaniem akwarystów (Hagen, Arcadia, Narva, Sylvania). Do akwarium 50l z jedną oprawą jarzeniową sugerujemy świetlówkę Hagen Power Glo 15W - 43.7 cm, dającą błękitnawe światło doskonale wybarwiające ryby. Jeśli mamy miejsce na drugą świetlówkę, warto dołożyć Sylvania Gro-Lux 15W, dającą lekko różowawe światło, bardzo dobre dla wzrostu roślin.

. kubeł i rura do podmiany wody - do odstawiania i podmiany wody konieczny będzie nam kubełek plastikowy, najlepiej o pojemności 15 do 20 litrów. Dodatkowo należy wyposażyć się w przewód gumowy o przekroju ok. 12 mm i długości ok. 2 metrów - do spuszczania wody z akwarium. Jeśli chcemy zautomatyzować proces wymiany wody z akwarium, warto kupić urządzenie JBL Aqua In-Out, które pozwala wylać wodę z akwarium bezpośrednio do zlewozmywaka (działa ono na zasadzie rurki Venturiego, pozwala więc na "zasysanie" wody z akwariów położonych nawet poniżej zlewozmywaka), a następnie uzupełnić wodę bezpośrednio z kranu (jeśli nasza woda jest wystarczająco dobrej jakości, by dolewać ją prosto z kranu).

. testy akwarystyczne - aby móc wybrać stosowną obsadę naszego akwarium i aby wiedzieć, jakie czynności pielęgnacyjne są potrzebne, warto zaopatrzyć się w zestaw testów akwarystycznych. Najważniejszym z nich jest test na pH czyli odczyn wody. Jest on na szczęście także najtańszym spośród testów. Warto również mieć (lub przy zakładaniu zbiornika pożyczyć) test na zawartość amoniaku, a także testy na twardość węglanową i azotany.

Testy na twardość ogólną i azotyny nie są już aż tak potrzebne. Testy produkowane są zarówno przez firmy krajowe, jak i zagraniczne. Testy na odczyn i twardość są porównywalnej jakości (zarówno krajowe, jak i zagraniczne), natomiast w przypadku testów na zawartość związków azotowych (amoniak, azotyny, azotany) lepiej zainwestować w produkty markowe. Największe problemy z prawidłowym odczytem są w przypadku testów na azotany, lecz przy regularnej podmianie wody w większości przypadków test ten nie jest konieczny. Testy to element bardzo przydatny, lecz wielu początkujących akwarystów radzi sobie także bez nich, ewentualnie pożyczając od znajomych, bardziej zaawansowanych akwamaniaków.

. inne elementy wyposażenia - warto także wyposażyć się w takie elementy, jak: siatka do wyławiania ryb, odmulacz, czyścik magnetyczny lub skrobak do oczyszczania przedniej szyby z glonów, a także szmatkę i gąbkę do usuwania rozchlapanej wody.

Podobne prace

Do góry