Ocena brak

Akwarium - Ile czasu muszę poświęcić?

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

W dzisiejszym, kapitalistycznym świecie czas jest często cenniejszy, niż pieniądz. Myśląc o założeniu akwarium obawiamy się więc, czy opieka nad nim nie będzie pochłaniała nam zbyt dużo czasu. Przy prawidłowo utrzymanym zbiorniku (regularne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych) łączny czas poświęcony na utrzymanie akwarium nie przekroczy 2-3 godzin miesięcznie.

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na zakup akwarium 50 litrów z popularnymi, niezbyt wymagającymi gatunkami. Oto łączny czas konieczny na czynności pielęgnacyjne:

. Karmienie ryb - zajmuje ok. 2 minut dziennie jeśli karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami (możemy karmić np. przed wyjściem do pracy, po powrocie i przed położeniem się spać). Miesięcznie - ok. godziny.

. Czyszczenie filtra - w przypadku mało zarybionego zbiornika filtr czyścimy raz na kilka tygodni a nawet miesięcy. W przypadku nieco bardziej zarybionego - raz w tygodniu. Czas przepłukania filtra to ok. 10 minut. Miesięcznie - nieco ponad pół godziny.

. Podmiana wody - w przypadku mało zarybionego zbiornika wystarczy podmieniać ok. 30% wody raz na 2 tygodnie do miesiąca. Czas podmiany wody (połączonej z odmulaniem dna) - ok. pół godziny. Miesięcznie - ok. godziny.

Jak widać na utrzymanie akwarium poświęcamy tyle samo czasu, co na jedną wizytę w kinie. Na taką ilość czasu stać nawet najbardziej zapracowaną osobę. Dodatkowo warto wiedzieć, iż dorosłe, prawidłowo utrzymane ryby mogą obyć się bez karmienia nawet i 2 tygodnie, wobec czego akwarium nie wymaga opieki podczas np. wyjazdu na weekend, czy na wakacje (jeśli urlop jest dłuższy o opiekę warto poprosić znajomego akwarystę, pod żadnym pozorem nie należy prosić osoby nie znającej się na rybkach - wynikające zazwyczaj z dobrych chęci przekarmienie, które zdarza się praktycznie zawsze, kiedy zostawimy ryby pod opieką np. mamy lub babci, oznacza katastrofę w akwarium).

Podobne prace

Do góry