Ocena brak

Akwarium - Czy są jakieś zagrożenia?

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Ryby akwariowe to jedne z "najbezpieczniejszych" stworzeń, jakie możemy trzymać w domu. Ich zakup nie wiąże się z ryzykiem np. zniszczenia mebli, niewielkie jest też zagrożenie alergenami. Oto potencjalne zagrożenia, jakie wynikają z posiadania w domu akwarium:

. zalanie mieszkania - w przypadku np. rozbicia akwarium przez dziecko lub nieuważnego dorosłego domownika, ew. w przypadku nieszczelności akwarium możemy zalać podłogę lub meble, co z kolei wiąże się z dużymi kosztami. W przypadku zbiorników małych nie ma praktycznie żadnego niebezpieczeństwa rozklejenia. Jeśli kupujemy solidnie zrobiony zbiornik nie grozi nam także rozszczelnienie się akwarium. Dobierając odpowiednio lokalizację akwarium niwelujemy ryzyko jego rozbicia. Prawdopodobieństwo zalania jest więc znacznie niższe, niż np. prawdopodobieństwo, że nalejemy zbyt dużo wody do wanny lub zlewozmywaka, czy też że zaleją nas nieszczelne rury kanalizacyjne.

. reakcje alergiczne - w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na alergię. Ryby akwariowe nie powodują praktycznie reakcji alergicznych, a wprost przeciwnie, zwiększona wilgotność w pomieszczeniu może pomagać osobom cierpiącym na alergię na roztocza. Jedynym elementem alergennym jest pokarm (zarówno suchy, jak i mrożony), ryby karmić powinien więc domownik, który nie wykazuje reakcji alergicznych na pokarmy akwarystyczne. Dodatkowo w przypadku osób z jakąkolwiek alergią przebywających często w pomieszczeniu, gdzie jest akwarium, warto przełożyć wszystkie pokarmy do szczelnych opakowań (lub nie kupować wogóle pokarmów np. w torebkach papierowych). Alergie na pokarm zdarzają się jednak bardzo rzadko.

. porażenie prądem - w przypadku np. wadliwego filtra lub grzałki prace wykonywane w akwarium mogą grozić porażeniem prądem. Unikniemy jednak tego niebezpieczeństwa, jeśli wyłączymy grzałkę i filtr przed wkładaniem rąk do akwarium. Awarie tego typu jednakże zdarzają się jeszcze rzadziej, niż np. rozszczelnienia akwarium.

. pogryzienie lub pokłucie przez ryby - zagrożenie pogryzieniem występuje jedynie w przypadku trzymania w akwarium piranii lub bardzo dużych, drapieżnych pielęgnic. Pokłuć się możemy próbując dotykać ręką ryby z pancerzem kostnym lub kolcami (np. niektóre sumy, czy piskorzowate). Inne ryby nie stwarzają żadnego zagrożenia dla swojego opiekuna.

Jak widać akwarium nie stwarza praktycznie żadnych zagrożeń. Dodatkowo możemy zmniejszyć ryzyko odpowiednio postępując przy zakładaniu oraz pielęgnacji zbiornika.

Podobne prace

Do góry