Ocena brak

Akwarium - Czemu warto mieć akwarium

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Akwarium w mieszkaniu to przede wszystkim doskonały element odzobny, ale nie tylko. Oto 10 prostych powodów, czemu warto trzymać w mieszkaniu lub w biurze zwierzęta i/lub rośliny wodne:

1. Estetyka - zadbane, urządzone z gustem akwarium to jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów ozdobnych mieszkania lub biura. Cieszy nasze oczy i serca, daje się wkomponować praktycznie w każde wnętrze i, tak naprawdę, niewiele kosztuje.

2. Relaks - przed akwarium można spędzić długie godziny obserwując zachowanie ryb i innych organizmów wodnych. Jest to o wiele zdrowsze od spędzania całego wieczora przed telewizorem. Akwarium w domu może stanowić obiekt obserwacji całej rodziny, pozwalając wspólnie spędzać czas. W biurze odstresowuje pracowników.

3. Fragment natury w domu - akwarium to najprostsza i najtańsza metoda na odtworzenie w domu czy biurze fragmentu natury. Trzymając w domu psa, kota, królika, nie odtwarzamy ich warunków naturalnych. Jedynie akwarium, paludarium lub terrarium dają taką możliwość, zaś z tych trzech opcji akwarium jest najtańszą i najprostszą do utrzymania.

4. Prosta opieka - opieka nad akwarium wymaga znacznie mniej czasu i wysiłku niż opieka nad innymi zwierzętami domowymi. Karmienie jest bardzo proste, z rybkami nie trzeba wychodzić na spacer, akwarium czyścimy rzadko i raczej tylko w wyjątkowych wypadkach.

5. Edukacja dzieci - akwarium to bardzo cenny element edukacyjny dla dzieci. Uczy ich odpowiedzialności, pokazuje co dzieje się w naturze, a przy tym bawi i cieszy. Dzieci uczą się jednocześnie biologii (zoologii i botaniki), geografii, chemii, ekologii i, po trosze, matematyki.

6. Niskie koszty - posiadanie akwarium niewiele kosztuje, szczególnie w porównaniu z posiadaniem psa, czy kota. Jest to chyba najtańsze z możliwych rozwiązań dla osoby która pragnie posiadać jakieś zwierzęta w domu.

7. Małe ryzyko - rybki akwariowe nie zniszczą nam mebli ani podłogi (co może zrobić pies, kot, a nawet chomik jeśli ucieknie z klatki), jeśli zakupimy dobrze zrobiony zbiornik z dobrego źródła ryzyko zalania mieszkania jest praktycznie zerowe. Posiadanie akwarium nie wiąże się więc z ryzykiem pokrycia strat wynikających z posiadania zwierząt w domu.

8. Zdrowe powietrze - akwarium to doskonały element nawilżający powietrze w pomieszczeniu. Jest to szczególnie użyteczne dla osób, które mają alergię na kurz i roztocza, ale nie tylko. Posiadając akwarium nie musimy kupować drogich nawilżaczy powietrza.

9. Nowe znajomości - trzymając w domu akwarium i angażując się w internetowe dyskusje o rybkach i innych organizmach wodnych zyskujemy nowych znajomych i być może nowych przyjaciół, z którymi potem spędzamy czas rozmawiając już nie tylko o akwarium.

10. Ogromna satysfakcja - posiadanie akwarium to przede wszystkim ogromna satysfakcja, jeśli np. uda nam się rozmnożyć jakiś rzadki gatunek ryby lub wyhodować rzadką odmianę rośliny.

Jak widać, akwarium spełnia bardzo wiele pożytecznych ról w naszym mieszkaniu czy biurze, jednocześnie sprawiając bardzo niewiele kłopotów, nie wymagając zbyt wiele czasu ani pieniędzy. Dlatego zamiast zadawać sobie pytania "czy warto mieć akwarium?" lub też "czemu warto mieć akwarium?" zapytajmy "jak, gdzie i kiedy mogę już mieć to akwarium???".

Podobne prace

Do góry