Ocena brak

Aktinidia pstrolistna

Autor /Olaf555 Dodano /17.01.2012

Rośnie dziko w dalekowschodnich lasach i borach, głównie na Sachalinie. Jest to średnio silnie rosnące pnącze nie przekraczające z reguły w naszych warunkach pieciu metrów wysokości. Dość sztywne, słabo wijące się pędy wymagają przywiązywania do podpór, jajowate, ostro piłkowane liście długości 10-12 cm najefektowniej wyglądają w maju, przybierając oryginalne barwy. Nieregularne, początkowo kredowo-białe, później różowe plamy pojawiają się w wierzchołkowej części liścia aby później objąć jego większą część. Najintensywniej wybarwione są egzemplarze męskie rosnące na stanowiskach nasłonecznionych.

Pstrolistność roślin zbiega się z okresem rozwijania niepozornych, białych, przyjemnie pachnących kwiatów mało widocznych wśród liści. Na przełomie sierpnia i września pojawiają się na roślinie aromatyczne jagody, w smaku słodko-kwaśne, barwą i kształtem przypominające niektóre żółtozielone odmiany agrestu. Nagie, soczyste owoce zbieramy przed ich dojrzeniem, gdyż w stanie pełnej dojrzałości są zbyt delikatne i łatwo się psują. Są one bogatym żródłem witaminy C. Doskonałe jako owoce deserowe oraz surowiec na przetwory, koncentraty i wina. Jej najcenniejszą odmianą jest:

  • 'Dr Szymanowski' - odmiana obupłciowa, samopylna, zaczynająca owocować w 4-5 roku. Dorasta do 4-5 m wysokości.

W swej ojczyźnie na Dalekim Wschodzie aktinidie rosną najczęściej w charakterze pnączy leśnych, a więc w cieniu oraz w warunkach dobrej osłony przed wiatrem. Wytrzymują tam mrozy do -45°C. Wymagają stanowisk o dużej wilgotności powietrza, półcienistych lub żyznych, próchnicznych, lecz nie lubią gleb podmokłych. Dobrze znoszą przesadzanie. Są wrażliwe na suszę, dlatego też przez pierwsze dwa-trzy lata po posadzeniu wskazane jest ściółkowanie roślin korą. Starsze, silnie rozrastające się egzemplarze możemy nieco przerzedzić i odmłodzić.

Usuwamy wtedy pędy suche, chore, nieprawidłowo rosnące. Cięcie aktinidii przeprowadzamy w okresie jesieni, gdyż wiosną pędy jej "płaczą". Krzewy rozmnażane wegetatywnie owocują już w 4-5 roku życia, rozmnażane z nasion w 7-8 roku. W warunkach amatorskich najłatwiej rozmnażać je z odkładów.

Podobne prace

Do góry