Ocena brak

Aktinidia

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Aktinidie są silnie rosnącymi pnączami, wijącymi się prawoskrętnie wokół podpór. Są to najczęściej rośliny dwupienne co oznacza, że na jednych roślinach wyrastają tylko kwiaty żeńskie, a na innych tylko kwiaty męskie. Dlatego też dla uzyskania owoców konieczne jest wysadzenie obok siebie roślin obu typów, tak dobranych, aby ich termin kwitnienia przypadał w tym samym czasie. Przy uprawie większej liczby roślin jeden egzemplarz męski powinien przypadać na 5-6 roślin żeńskich.  

Aktinidie wymagają gleb żyznych, zasobnych w próchnicę, dość głębokich i przepuszczalnych. Gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Wybierając miejsce do uprawy aktinidii należy pamiętać, że najlepiej będzie rosła na stanowiskach zacisznych, osłoniętych od wiatru oraz lekko osłoniętych przed intensywnym słońcem. Najlepsze jest więc miejsce przy południowo-zachodniej ścianie, na której wcześniej należy przygotować kratownice z listewek lub mocnego drutu, gdyż rośliny dla prawidłowego wzrostu wymagają podpór. W korzystnych warunkach mikroklimatycznych rośliny można prowadzić przy drutach rozpiętych poziomo na palikach w formie szpaleru lub innych konstrukcjach ogrodowych (pergole, bramki, trejaże itp.).  

W trakcie uprawy w okresie od wiosny do połowy lata nie należy dopuścić do przesychania gleby. Podlewanie jednak musi być umiarkowane, gdyż rośliny nie tolerują zalewania systemu korzeniowego. W okres owocowania wchodzą zwykle w 3-4 roku po posadzeniu. Rośliny wysadzone w celu otrzymania owoców muszą być systematycznie przycinane. Pierwsze 2-3 lata należy poświęcić na uformowanie krzewu, który najlepiej prowadzić jest w formie szpaleru. Po posadzeniu przycinamy pęd główny, a następnie z wyrastających pędów jeden prowadzimy pionowo dla uzyskania kolejnego piętra, a z pozostałych wybieramy dwa najsilniejsze, które przywiązujemy do poziomo rozciągniętych drutów. Latem, w końcu lipca, uszczykujemy wierzchołki pędów co spowoduje ich rozkrzewienie się. Wiosną wycinamy pędy słabe i uszkodzone przez mróz.

Latem pędy owocujące skracamy za 3-4 liściem, należy też ograniczyć ilość i wzrost pędów nie owocujących tak, aby krzewy nie były nadmiernie zagęszczone. Krzewy prowadzone jako ozdobne pnącza nie wymagają tak intensywnego cięcia.

Podobne prace

Do góry