Ocena brak

Aksamitka wzniesiona

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Spośród wszystkich roślin niskopiennych, aksamitka jest bodaj najbardziej popularna. Jej ciemnozielone liście kontrastują z niekiedy bardzo dużymi główkami kwiatów, które pokazują się bez względu na pogodę i rzadko kiedy rozczarowują swym wyglądem. W ostatnich latach powstało wiele krzyżówek T.erecta oraz spokrewnionej aksamitki rozpierzchłej (T.patula). Rośliny te osiągają od 37 do 90 cm wysokości, zależnie od gatunku. Aksamitka rozwija się zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Jej jasne, słoneczno-żółte i pomarańczowe odcienie mogą rozjaśnić ponure zakątki ogrodu. Toleruje wiatr i doskonale nadaje się do hodowania na balkonie lub (zwłaszcza te najniższe) w skrzynce na parapecie. Nasiona, zasiane wczesną wiosną, dostarczają kwiatów o cierpkim zapachu, które nadają się również do hodowli w domu. Jako roślina sezonowa. aksamitka ginie wraz z pierwszymi mrozami.

Nie toleruje mrozu, ale radzi sobie w temperaturach spadających do 5°C. Nasiona potrzebują od 27 do 24°C, by móc wykiełkować.

Rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jeżeli zdecydujemy się trzymać ją w domu, nie wystawiamy na słońce w południe.

Okazy rosnące w doniczkach lub w skrzynkach powinny być obficie podlewane za każdym razem, kiedy kompost już przeschnie. W pełni rozwinięte rośliny mogą potrzebować wody dwa razy dziennie latem, wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy słońce nie świeci mocno.

Ta roślina ogrodowa (albo doniczkowa do zimnych wnętrz) nic potrzebuje dodatkowej wilgoci.

Aksamitki należy nawozić co 10 dni w lecie i na jesień, używając odpowiednich nawozów.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże ilaste. Jeżeli użyjemy kompostu na bazie torfu, należy pamiętać o dobrym nawilżaniu.

Wyschnięte oraz gnijące główki kwiatowe powinny być usuwane, by zapewnić ciągłość kwitnienia podczas letnich miesięcy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce gromadzą się na mięsistych końcach liści. Można je usunąć odpowiednim insektycydem. 

Ślimaki wygryzają dziury w liściach i zostawiają ślady śluzu. Używamy przynęty na ślimaki lub odwróconą skórkę grejpfruta, co rano zbierając ślimaki. 

Szara pleśń może być spowodowana wilgocią pomiędzy ciasno skupionymi liśćmi. Zastosuj odpowiedni preparat grzybobójczy. 

Przedłużenie kwitnienia Aby przedłużyć kwitnienie roślin i zapobiec tworzeniu się nasion, usuwamy przekwitłe kwiatostany. 

Nicienie Aksamitki są odporne na nicienie i chronią przed nimi także pomidory i róże.

Podobne prace

Do góry