Ocena brak

Aksamitka rozpierzchła

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta barwna, jednoroczna roślina rabatowa przez całe lato wytwarza liczne główki kwiatowe. Istnieje wiele interesujących jej odmian, pojedyncze i podwójne, niskie (15 cm) i średniej wysokości (35 cm), o kwiatach we wszystkich odcieniach: od złotożółtego do czerwonego. Płatki mają często kontrastującą plamkę w ciemniejszym odcieniu. Większość odmian rozpoczyna kwitnienie już po sześciu tygodniach od wysiania, rozrastając się i tworząc okrywę gleby. Aksamitkę rozpierzchłą można uprawiać w donicach, skrzynkach okiennych lub wiszących koszach.

Aksamitki nie są odporne na mróz, lecz dobrze rozwijają się w chłodzie (powyżej 5°). Nasiona wymagają w czasie kiełkowania od 21 do 24°C.

Aksamitka rozpierzchła dobrze rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu.

Po posadzeniu w pojemniku obficie podlewamy. Podajemy wodę, gdy wyschnie powierzchnia podłoża. Dobrze rozwinięte okazy mogą potrzebować dużo wody w środku lata (nawet dwa razy dziennie). Jej brak powoduje szybkie więdnięcie liści.

Aksamitka nie wymaga podwyższonej wilgotności otoczenia.

W okresie lata i jesieni nawozimy, co dziesięć dni standaryzowanym nawozem. Roślinom używanym do gęstego, mieszanego obsadzania może odpowiadać nieco częstsze dożywianie.

Aksamitki traktuje się jak rośliny roczne i wyrzuca pod koniec sezonu. Nie trzeba ich przesadzać. Uprawiamy w przepuszczalnej ziemi gliniastej. Używając mieszanki torfowej, dbajmy o właściwe podlewanie, gdyż podłoże torfowe szybciej wysycha.

W lecie musimy tak często, jak to tylko możliwe, usuwać martwe części rośliny. Poprawi to wygląd aksamitki i zapewni nieprzerwaną produkcję kwiatów. Poza tym zapobiegnie także tworzeniu się pleśni pomiędzy jej gęstymi łodygami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce gromadzą się na soczystych czubkach pędów - stosujemy odpowiedni insektycyd. 

Ślimaki i śliniki mogą wygryzać dziury w liściach i zostawiać na nich ślady śluzu. Używamy standaryzowanej przynęty na ślimaki lub wyłapujemy szkodniki, kładąc na ziemi skórki z grejpfrutów odwrócone dnem do góry. Każdego ranka zbieramy ślimaki i pozbywamy się ich. 

Szara pleśń jest skutkiem nadmiernego podlewania. Chore okazy spryskujemy właściwym fungicydem.

Podobne prace

Do góry