Ocena brak

Aglaonema zmienna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Spośród wszystkich aglaonem hodowanych w domu, ta indonezyjska odmiana jest najbardziej gęsta. Jej wąskie, sinozielone liście są atrakcyjnie uzupełnione pzzez srebrne wypustki. Kwiaty kwitną późnym latem i mają długie na 4 cm płatki, które zimą zastępowane są czerwonymi jagodami. Ta odmiana dobrze rozwija się w słabym świetle, np. w korytarzu. Rozwój rośliny może być pobudzony przez odpowiednio nasilone sztuczne światło. Aglaonema zmienna dobrze się prezentuje w grupie razem z innymi odmianami, jeśli mają one zróżnicowane kolory i kształt liści.

Nieustanny wzrost rośliny będzie efektem odpowiedniego poziomu ciepła przez cały rok. Zimą temperatura może spaść poniżej 16°C, ale najbardziej odpowiednim do optymalnego wzrostu aglaonemy jest zakres 24-27°C.

Trzymajmy ją w cieniu przez cały rok. Północny pokój jest idealny. Jeśli jednak jest tam za mało światła, należy uzupełnić je sztucznie.

Podlewamy regularnie lecz oszczędnie. Kompost musi być ledwie wilgotny przez cały czas, Ilość wody należy zmniejszyć w ciągu zimowych miesięcy.

Aglaonema potrzebuje wilgotnej atmosfery. Liście należy zraszać latem. Jeśli pomieszczenie jest centralnie ogrzewane, obok rośliny trzeba postawić pojemnik z wodą. Zbyt ryzykowne jest jednak umieszczenie doniczki na granulkach absorbujących wodę, gdyż zalecenia co do poziomu wilgoci są bardzo ścisłe.

Nawozimy trzy razy do roku standardowym nawozem.

Przesadzamy, gdy roślina jest przerośnięta, do kompostu na bazie gliny.

Odcięte listki aglaonemy, włożone do wody, rozwiną się w nowe roślinki po kilku miesiącach.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają.Zimne przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

2) Nowe liście drobne.Wymaga dokarmiania.

3) Liście blade.Niedobór światła lub pokarmów. Jeśli stoi w ciemnym kącie, przenieś w miejsce lepiej oświetlone, jeśli w jasnym - dokarmiaj.

4) Liście żółkną.Zbyt mokro i zimno. Umieść w miejscu cieplejszym i bardziej przewiewnym, dopóki nie wydobrzeje.

5) Liście zasychają i stają się kruche.Zbyt gorąco i sucho. Przenieś w miejsce bardziej przewiewne i podlewaj systematycznie; zraszaj.

6) Białe wełnistre plamki pod spodem i w kątkach liści.Wełnowce. Mogą bardzo szybko zniszczyć roślinę, te wysysające sok insekty chowają się pod wytworzoną przez siebie "watą". Usuwamy je wacikiem nasączonym denaturatem. Jeśli nie przynosi to efektu lub zarażenie jest bardzo poważne, roślinę spryskujemy odpowiednim insektycydem.

7) Liście pokryte żółtymi plamkami, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

8) Na liściach brązowe plamki.Zanieczyszczenie powietrza wyziewami gazu. Przenieś do innego pokoju.

9) Mączlik, który może zaatakować roślinę, jest często niewidoczny, gdyż kryje się pod dolnymi liśćmi. Szkodniki, które uda się znaleźć, usuwamy wacikiem wacikiem zwilżonym alkoholem. Jeśli są nadal obecne, należy opryskać je insektycydem systemicznym.

10) Brązowienie brzegów liściJest rezultatem narażenia na opary gazu lub oleju (np. z kuchenki lub grzejnika), albo też skutkiem zbyt skrajnych temperatur. Liście mogą też opaść, gdy temperatura jest za niska. Skoryguj temperaturę i owiń roślinę wraz z doniczką na pięć dni w gazetę.

Podobne prace

Do góry