Ocena brak

Aglaonema

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Znanych jest około piętnastu gatunków z rodzaju Aglaonema, należącego do rodziny Araceae (obrazkowate). Łacińska nazwa tego rodzaju pochodzi od dwóch słów greckich: aglaos - jaskrawy, błyszczący i nema - nic. Prawie wszystkie gatunki pochodzą z Azji Środkowo-wschodniej. Ojczyzną Aglanonema trewbii 'Silver Queen' jest Malezja. Została ona odkryta w końcu XIX wieku - w okresie rozkwitu zbieractwa roślin.

Aglaonema ma srebrne zabarwienie liści, rozjaśniające nawet najciemniejszy kąt w pokoju. Jest to wolno rosnąca , wiecznie zielona roślina o dużych liściach (25-30 cm). Aglaonema rozwija się dobrze nawet przy bardzo słabym oświetleniu.

Utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury otoczenia przez cały rok gwarantuje ciągły wzrost rośliny. W zimie - powyżej 16°C, a w pozostałych porach roku - pomiędzy 24 a 27°C.

Roślinę trzymać w cieniu. Wystarczy jej ilość światła, którą wpuszcza do wnętrza średniej wielkości okno wychodzące na północ. Jeśli światła naturalnego jest zbyt mało, należy zapewnić roślinie oświetlenie sztuczne przez 6 do 10 godzin dziennie.

Podlewać regularnie lecz oszczędnie. Przez cały czas kompost powinien być lekko wilgotny.

Utrzymywać wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu rośliny. Przy wysokich temperaturach liście należy zwilżać. W pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem umieścić pojemnik z wodą obok rośliny. Nie trzeba będzie jej wtedy zbyt często podlewać.

Wymaga nawożenia trzy razy do roku nawozem przeznaczonym dla doniczkowych roślin liściastych.

Przesadzać tylko wtedy, gdy w doniczce brak już miejsca dla korzeni.

Małe okazy aglaonemy mogą stanowić idealne ozdoby mini ogrodu założonego w butelce. Natomias skórzaste liście odmiany "Silver Queen" długo utrzymają się ścięte i umieszczone w wodzie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają.Zimne przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

2) Nowe liście drobne.Wymaga dokarmiania.

3) Liście blade.Niedobór światła lub pokarmów. Jeśli stoi w ciemnym kącie, przenieś w miejsce lepiej oświetlone, jeśli w jasnym - dokarmiaj.

4) Liście żółkną.Zbyt mokro i zimno. Umieść w miejscu cieplejszym i bardziej przewiewnym, dopóki nie wydobrzeje.

5) Liście zasychają i stają się kruche.Zbyt gorąco i sucho. Przenieś w miejsce bardziej przewiewne i podlewaj systematycznie; zraszaj.

6) Białe wełnistre plamki pod spodem i w kątkach liści.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

7) Liście pokryte żółtymi plamkami, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

8) Na liściach brązowe plamki.Zanieczyszczenie powietrza wyziewami gazu. Przenieś do innego pokoju.

9) Mączlik, który może zaatakować roślinę, jest często niewidoczny, gdyż kryje się pod dolnymi liśćmi. Szkodniki, które uda się znaleźć, usuwamy wacikiem wacikiem zwilżonym alkoholem. Jeśli są nadal obecne, należy opryskać je insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry