Ocena brak

Agawa Wiktorii

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ostro zakończone liście są charakterystyczną cechą tego rodzaju, którego najznamienitszym przedstawicielem jest meksykańska A.victoria-reginae. Ta imponująca roślina ma gęsto rosnące liście długości do 15 cm, tworzące zwarte rozety. Krawędzie liści, o szerokości około 5 cm, są obrzeżone na biało, a pod spodem mają wyraźne, białe grzbiety. Tylko na dobrze rozwiniętych okazach uprawianych w dużych doniczkach pojawiają się latem niezwykle wysokie kłosy kwiatowe (do 4 m wysokości), Po przekwitnięciu roślina mateczna obumiera, ale zwykle zastępują ją odrosty, wyrastające u jej nasady. W mieszkaniach o umiarkowanych temperaturach jej kwitnienie to niezwykłe wydarzenie. Dojrzałe okazy najlepiej postawić w obszernej oranżerii, gdzie ich małe, lecz ostre ciernie nie wyrządzą krzywdy domownikom.

Minimalna temperatura wymagana do uprawy agawy to 13°C. Sukulent ten preferuje w okresie wzrostu ciepło. W lecie można go wystawić na zewnątrz domu. Gatunek ten łatwo jest rozmnożyć z nasion wysianych na powierzchni podłoża w temperaturze 13°C. Kiełkowanie trwa do trzech miesięcy.

Agawa Wiktorii potrzebuje stanowiska w jasnym, najlepiej bezpośrednim oświetleniu.

Podlewamy tę roślinę obficie, gdy podłoże wyschnie już niemal zupełnie. W okresie spoczynku (przypadającym w okresie od listopada do grudnia) nie podlewamy jej w ogóle.

Ten meksykański sukulent nie wymaga zwiększenia poziomu wilgoci. Dobrze się rozwija w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem.

Agawę Wiktorii nawozimy, co miesiąc, od kwietnia aż do października, standaryzowanym nawozem, najlepiej przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów. Zawiera ono pierwiastki śladowe potrzebne tej roślinie.

Stosujemy luźną, łatwo przepuszczalną ziemię. Najlepsza będzie mieszanka dla kaktusów, ale można też dodać piasku do zwykłej ziemi gliniastej. Przesadzamy roślinę na wiosnę, lecz tylko wówczas, jeśli korzenie wyrastają przez otwór w dnie doniczki, co świadczy o tym, że mają mało miejsca. Załóżmy przy tym grube skórzane rękawice, żeby się nie pokłuć.

Agawę można ustawić w grupie, podsypanej piaskiem lub żwirem. Kilka okazów posadzonych razem przypomina gromadę jeży.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce i wełnowce mogą kryć się między gęsto rosnącymi liśćmi. Usuniemy je pałeczką higieniczną nasączoną denaturatem. 

Mszyce korzeniowe rozwijają się pośród korzeni agawy. Aby się ich pozbyć, należy zanurzyć jej korzenie w insektycydzie systemicznym.

Podobne prace

Do góry