Ocena brak

Agapant

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Jednym z wielu uroków późnego lata są kuliste kwiaty agapantu. Ich ciemnoniebieski kolor przyciąga wzrok zarówno wtedy, gdy roślina rośnie samotnie na rabacie, jak i na tle innych roślin. Początkowo panowała opinia, że nie są one odporne na mrozy. Z tego względu sadzono je w doniczkach, tak aby w zimie można było je przenieść do wnętrza. Później wychodowano krzyżówki, które w łagodnym klimacie można uprawiać na zewnątrz. Niestety chłodne polskie zimy zmuszają ogrodników do przechowywania agapantów w pomieszczeniach o temperaturze 4-8°C. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na chłodne inspekty.

Agapant ze względu na delikatne korzenie powinien być przesadzany bardzo ostrożnie. Rośliny wymagają dużych pojemników. Agapanty najlepiej sadzić wiosną. Odstęp pomiędzy jedną a drugą rośliną powinien wynosić około 45 cm.

Rośliny powinny być sadzone na otwartej przestrzeni w pełnym słońcu. W lekkim cieniu można natomiast umieścić agapant afrykański.

Kwiaty te lubią wilgotną glebę, dlatego podłoże musi być przez cały czas regularnie nawadniane.

Agapant wymaga gleby wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej. Do ciężkiej ziemi kompostowej należy dodać trochę piasku. Zalecane pH 6,5-7,0.

Niektóre odmiany są odporne na mróz, ale najlepiej chronić rośliny pod szkłem. Wiosną należy pamiętać, aby nie wystawiać rośliny od razu na zewnątrz. Hartujemy rośliny, najpierw otwierając na kilka godzin okno szklarni. Dopiero później możemy wynieść agapanty do ogrodu.

Rośliny te nie wymagają wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Jesienią należy tylko usunąć uschnięte liście i łodygi. Rośliny bardzo rzadko wymagają podpierania.

Najprostszym sposobem rozmnażania jest rozsadzenie starszych roślin wczesną wiosną. Rośliny można też otrzymać z nasion, ale wówczas mogą mieć inny odcień kwiatów. Agapanty otrzymane z nasion zakwitają po dwóch latach.

Nazwy tych roślin są mylące, a różnice botaniczne pomiędzy poszczególnymi gatunkami niewielkie. Najczęściej uprawiany jest A.africans, o niebieskich kwiatach, który znany jest głównie jako roślina pokojowa. Można spotkać też odmiany o białych kwiatach, ale brak im uderzającego piękna ciemnoniebieskiej barwy.Jeśli kępka roślin jest wystarczająco duża, można poświęcić kilka łodygi je ściąć. Cięte kwiaty prezentują się równie okazale.

Niektóre odmiany agapantu lubią zwracać się kwiatami ku słońcu. Jeśli to tylko możliwe, sadzimy je na rabatkach po stronie południowej.

Do góry