Ocena brak
Afelandra czworokątna
Afelandry należą do rodziny Acanthaceae i występują głównie w rejonach tropikalnych. Rodzaj Aphelandraobejmuje około 60 gatunków.
Zawsze zielona afelandra czworokątna występuje w wielu odmianach hodowlanych. Ten gatunek, pochodzący z Brazylii, został wprowadzony do uprawy pokojowej pod koniec XIX wieku i stał się wtedy bardzo popularny. Gdy afelandra osiągnie zbyt duże rozmiary, może wyglądać nieatrakcyjnie. Dlatego należy ją uszczykiwać i przycinać, by nie pzzekraczała około 45 cm wysokości. Dzięki pięknym liściom i kwiatom jest to przyciągająca wzrok roślina doniczkowa. Białe unerwienie wyróżnia się na tle ciemnozielonej, lśniącej powierzchni liści, które u niektórych odmian osiągają do 30 cm długości. Kwiatostany składają się z czworobocznych, żółtych liści przykwiatowych 15 cm długości, spośród których wyrasta właściwy kwiat. Pojawiają się one od późnego lata aż do jesieni i utrzymują przez kilka miesięcy.
Roślina ta jest wrażliwa na mróz i wymaga minimalnej temperatury 13°C w okresie wzrostu. Najlepszy zakres to 18-25°C. Po zakończeniu kwitnienia może rosnąć nawet w tak niskich temperaturach, jak 10°C.
Potrzebuje jasnego, niebezpośredniego światła. Może być także lekki cień, lecz należy obracać wtedy roślinę co pewien czas, by jej przyrost był równomierny.
Podlewamy, gdy powierzchnia podłoża jest sucha. W okresie spoczynku, przy niższych temperaturach, podlewamy oszczędnie. W miarę możliwości używamy wody pozbawionej wapnia.
Wymaga wysokiej wilgotności. Stawiamy na tacy z granulkami absorpcyjnymi, tak by woda nie dochodziła do korzeni.
W okresie tworzenia się kwiatostanów nawozimy co tydzień. Stosujemy uniwersalny nawóz dla kwitnących roślin doniczkowych, od późnej wiosny i przez całe lato.
Afelandrę przesadzamy na wiosnę, stosując ziemię gliniastą lub torfową. Przycinamy zeszłoroczny przyrost o połowę.
Gdy kwiaty zaczynają przekwitać, odcinamy je i zapewniamy afelandrze okres spoczynku (w chłodzie i bez nadmiernego podlewania), trwający około 6-8 tygodni, czyli do wczesnej wiosny, kiedy będzie można już ją przyciąć i przesadzić.
COŚ JEST ŹLE
1) Liście opadają.Zbyt gorąco i sucho. Podlewaj i zraszaj. Przestaw w miejsce bardziej przewiewne.
2) Liście zwisają, roślina więdnie.Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.
3) Zgnilizna podstawy łodyg.Zbyt wilgotno i zimno. Przenieś w miejsce cieplejsze i nieco przesusz do czasu wyzdrowienia rośliny.
4) Nowe liście małe, brak kwitnienia.Wymaga dokarmiania.
5) Brunatne plamy na liściach.Zbyt silne nasłonecznienie. Zabezpiecz przed bezpośrednim działaniem słońca.
6) Liście brunatnieją.Nadmiar wyziewów gazowych i spalin. Przenieś do pomieszczenia o czystym powietrzu.
7) Białe wełniste plamki na spodzie i w kątach liści.Wełnowce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.
8) Liście pokryte żółtymi plamkami, zwłaszcz wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem zwilżonym alkoholem metylowym lub opryskaj insektycydem systemicznym.
9) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Zastosuj pyretrum lub insetkycyd systemiczny.
10) Liście żółkną i opadają. Delikatna pajęczynka na spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.