Ocena brak

Aeschynanthus "Mona"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ta efektowna roślina spokrewniona z fiołkiem afrykańskim jest jednym z kilku mieszańców wyhodowanych w ciągu ostatnich lat. E.'Mona' jest - razem z podobną odmianą o większych kwiatach E.'Mona Lisa' - okazałą rośliną o krzaczastej formie i znacznie krótszych niż u innych odmian, płożących łodygach. 'Mona' ma ładne, ciemnozielone liście, na których tle rosną kępki czerwonych kwiatów. Pojawiają się one od połowy lata do jesieni. Zdrowe, dobrze pielęgnowane okazy wyglądają pięknie przez cały rok. Ta odmiana nadaje się do wiszących koszy. Ponieważ należy do rodziny ostrojowatych, potrzebuje ciepła i wilgoci.

Do optymalnego rozwoju potrzebne są tropikalne temperatury, dlatego minimalna w zimie musi wynosić 21°C. Przez resztę roku starajmy się utrzymać co najmniej 24°C i więcej.

Dobrze rośnie w jasnym, niebezpośrednim świetle, które konieczne jest do dobrego kwitnienia.

W okresie wzrostu kompost musi być cały czas wilgotny. Roślinę podlewamy obficie odwapnioną wodą, ale staramy się unikać przemoczenia podłoża. W czasie połowicznego, zimowego uśpienia, powinno być ono ledwie wilgotne, ale nie całkowicie przesuszone, gdyż trudno je ponownie nawilżyć.

Aby roślina kwitła jak najdłużej, zapewniamy jej odpowiedni poziom wilgotności. W czasie wysokich temperatur spryskujemy regularnie odwapnioną wodą.

Lepiej kwitnie, nawożona co drugie podlewanie odżywką potasową.

Przerośnięte okazy przesadzamy do łatwo przepuszczalnego kompostu na bazie torfu. Dobra jest także mieszanka pół na pół mchu torfowca i piasku ogrodniczego. Sadząc w wiszącym koszu, piasek zastępujemy perlitem.

Jeśli okazy w wiszących koszach rosną w kompoście na bazie torfu, czasem trudno utrzymać właściwy poziom wilgoci podłoża, wystawionego na wpływ słońca i wysokich temperatur. Po zbytnim przesuszeniu, zanurzamy roślinę w głębokiej wodzie, aż kompost stanie się wilgotny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą chować się w zagłębieniach liści. Usuwamy je wacikiem nasączonym denaturatem. 

Mszyce. Pojawieniu się ich zapobiegamy za pomocą odpowiedniego insektycydu.  

Roztocza powodują zwijanie się nowych pąków kwiatowych. Zainfekowane rośliny trzeba spalić.  

Szara pleśń (Botrytis) spowodowana jest słabą wentylacją i wysoką wilgocią. Nie podlewamy rośliny za obficie i dobrze ją wietrzymy.  

Spowolniony wzrost jest efektem obecności wapnia w wodzie lub kompoście.

Podobne prace

Do góry