Ocena brak

Aeschynanthus

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Jest to ozdobna roślina z rodziny Gesneriaceae, nieco podobna do kolumnei, z którą jest spokrewniona. W swojej ojczyźnie, gdzie rośnie jako epifit, w dobrych warunkach jest wspaniałą, obficie pokrytą kwiatami, długopedną rośliną zwisającą. Nie jest łatwy w uprawie, ale wysiłek włożony w jego hodowlę wynagrodzą śliczne kwiaty, które pojawią się na przełomie wiosny i lata. Najlepszym miejscem do jej uprawy jest gorąca szklarnia.

Wymaga co najmniej 20°C, przy czym temperatura 24°C i powyżej jest bardziej odpowiednia.

Roślinę stawiać w miejscu silnie oświetlonym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. W upalne dni trzeba przenieść ją w cień. Dobre oświetlenie zapewni maksymalną ilość kwiatów.

Podlewać bardzo obficie w okresie wzrostu. stale utrzymując w doniczce mokre podłoże. Zimą powinno być ono ledwie wilgotne.

Podczas kwitnienia Aeschynanthus wymaga wysokiej wilgotności otoczenia. W tym celu należy go systematycznie zraszać wodą, a także zapewnić mu bardzo dobrą wentylację.

Nawozić w sezonie wzrostu co drugie podlewanie, używając nawozu bogatego w potas.

Przesadzać, gdy już nie mieści się w doniczce, używając kompostu sporządzonego z jednej części mchu sfagnowego z jedną częścią gruboziarnistego piasku.

Łodygi Aeschynanthusa mogą osiągać do 90 cm długości. Należy kontrolować ich wzrost, przyszczypując nowo wyrastające pędy. Całą roślinę przyciąć do ok. 15 cm, jeśli po okresie kwitnienia jej pędy są za rzadkie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Roztocza z rodziny Tarsonemidae Na ich obecność wskazują uschnięte i zbrązowiałe nowo wyrastające listki. Wytępienie tych niewidocznych gołym okiem szkodników za pomocą jakiegoś środka owadobójczego jest niemożliwe. Chore rośliny należy, niestety, spalić. 

Szara pleśń może być efektem złej wentylacji otoczenia. Unikaj nadmiernego podlewania rośliny i zapewnij jej odpowiednią wentylację. Zwiędłe i opadłe części natychmiast usuwaj.

Podobne prace

Do góry